Soud v Kasselu shledal, že se muž dopustil těžkého provinění, což znamená, že mu po 15 letech za mřížemi automaticky nevznikne právo vyjít z vězení s podmínkou, jak je v Německu zvykem, napsal server tagesschau.de.

Nyní jedenatřicetiletý muž, jehož jméno úřady nezveřejnily, byl odsouzen mimo jiné za 88násobný pokusu o vraždu. Obžaloba tvrdila, že se jí podařilo nade vší pochybnost prokázat, že čin byl úmyslný, cílený a plánovaný. Cílem bylo zabít nebo zranit lidi, řekla začátkem prosince státní zástupkyně Melike Aydogduová. Pachatel si podle prokuratury čin předem plánoval, dokonce si před čelní sklo auta nainstaloval kameru, aby průjezd zachytil na video.

Berlínská zeď. Archivní snímek z roku 1978.
Svou otázkou přispěl k pádu Berlínské zdi. V Madridu zemřel novinář Ehrman

"Lze vyloučit technickou závadu na autě i lékařský důvod u obžalovaného," řekl při nedávném slyšení státní zástupce Tobias Wipplinger, podle nějž je pachatel plně trestně odpovědný. Muž se údajně chtěl mstít na lidech kvůli své neutěšené životní situaci ovlivněné nezaměstnaností, finančními problémy, sociální izolací a frustrací.

Zpřísněná bezpečnostní pravidla 

Odsouzený zaútočil na Růžové pondělí, kdy se v mnoha zejména západoněmeckých městech konají průvody se satirickými alegorickými vozy. Na ulicích se při těchto příležitostech za běžných okolností shromažďuje velké množství popíjejících lidí v různých kostýmech.

Vůz francouzské policie - ilustrační foto
Francouzská policie zatkla dva muže. Měli na Vánoce chystat teroristický útok

V Německu platí zpřísněná bezpečnostní pravidla při veřejných hromadných akcích od roku 2016, kdy odmítnutý žadatel o azyl z Tuniska Anis Amri najel ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu a 12 jich zabil, mezi nimi i jednu Češku. Později byl zastřelen na útěku italskou policií.