Francouz íránského původu je podezřelý, že v sobotu večer nedaleko Eiffelovy věže zabil německého turistu a dva další lidi zranil. Třiadvacetiletý návštěvník francouzské metropole, který měl kromě německého i filipínské občanství, zemřel po čtyřech bodnutích nožem a dvou úderech kladivem. Útočník rovněž kladivem poranil jednoho Francouze a jednoho Brita.

Podle zdroje AFP se k činu „hlásí a přijímá za něj plnou odpovědnost“. Po jeho výpovědi také vše nasvědčuje tomu, že jednal sám, uvedl zdroj. Muž podle stejného zdroje u výslechu působil chladně a za motiv svého činu označil „perzekuci muslimů ve světě“.

Ve světě přibývá antisemitských útoků, které mají přímou návaznost na válku na Blízkém východě:

Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

Policii byl známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky. Dříve byl rovněž v péči psychiatrů. „Bylo to jasné selhání psychiatrů. Lékaři několikrát konstatovali, že je na tom lépe,“ řekl Darmanin v ranním vysílání televize BFMTV. Radikál měl mít podle ministra nařízen psychiatrický dohled, který by umožnil předejít útoku.

Znepokojená matka 

Francouzské úřady podle AFP v říjnu oslovila matka podezřelého, která měla obavy z chování svého syna. Policie muže, který při útoku podle Darmanina volal Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký), zadržela za pomoci taseru.

V nahrávce zveřejněné na sociálních sítích přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát.

Na berlínském gymnáziu vypukl spor mezi učitelem a studenty: 

Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Učitel chtěl v Německu zabránit žákům v oslavě Hamásu. Dostal ránu do břicha

V souvislosti s útokem radikálního hnutí Hamás na Izrael si zřídil účet na síti X, na němž publikoval řadu příspěvků o Hamásu a o umírání Palestinců v důsledku odvetné akce Izraele v Pásmu Gazy. „Zřízení tohoto účtu na síti X začátkem října a obavy jeho matky mohly naznačovat čin připravovaný několik týdnů,“ řekl AFP nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Případ začala vyšetřovat také německá spolková prokuratura v Karlsruhe věnující se teroristickým činům, sdělil AFP mluvčí úřadu. Vyšetřování bude vedeno paralelně s francouzským.