"Plošná uzávěra v Rakousku zafungovala," uvedl Kurz. Podle něj je proto možné začít "opatrně" uvolňovat. Za problém kancléř označil nové mutace koronaviru, které úspěch lockdownu "užírají".

Příští pondělí se budou moci otevřít všechny obchody, muzea, galerie, zoologické zahrady či kadeřnictví. Podmínkou pro vstup do obchodů bude respirátor FFP2 a třeba u kadeřnictví či kosmetických salonů také negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin.

Po prázdninách, které skončí v části spolkových zemí 8. února a v dalších o týden později, se budou moci do lavic vrátit žáci prvních stupňů základních škol. Starší žáci se budou ve školách střídat ve "směnném provozu". Novinkou bude povinné testování školáků dvakrát týdně.

Situaci chce rakouská vláda zhodnotit za dva týdny. Rozhodnout by pak mohla o dalším uvolnění opatření, ale i o zpřísnění.

Nadále v Rakousku platí zákaz vycházení od 20:00 do 06:00 a některá opatření se budou i zpřísňovat. Například pokuty za porušení protikoronavirových restrikcí budou napříště vyšší. "Výrazně" se podle Kurze zpřísní kvůli mutacím koronaviru také režim na hranicích, podrobnosti ale kancléř nesdělil.