"Na Ukrajině jsme svědky zvěrstev nepředstavitelných rozměrů," řekla Harrisová. Jmenovitě odsoudila středeční ruský útok na porodnici v obleženém ukrajinském městě Mariupolu, při němž podle ukrajinských úřadů zahynuli nejméně tři lidé a dalších 17 bylo zraněno. Rusko odmítlo, že útočilo na nemocnici, podle něj šlo o vojenský objekt.

Těhotná žena utíka z porodnice v Mariupolu, kterou zasáhlo ruské bombardování.
Genocida, barbarství, zvěrstvo. Svět je zděšen ruským útokem na porodnici

Podle Dudy do Polska dorazila skupina vyšetřovatelů z haagského tribunálu, která už mezi ukrajinskými uprchlíky začala shromažďovat důkazy o možných válečných zločinech na Ukrajině. Varšava v minulých dnech oznámila, že chce zřídit dokumentační středisko pro sběr důkazů o válečných zločinech, uvedla agentura DPA.

Harrisová dnes ve Varšavě jednala kromě prezidenta Dudy také s premiérem Mateuszem Morawieckým. Ten podle agentury PAP uvedl, že Spojené státy a Polsko shodně souhlasí s nutností stát se zcela nezávislými na ruských energetických surovinách.

Americká viceprezidentka rovněž zdůraznila, že Spojené státy jsou připraveny bránit každý kousek území států Severoatlantické aliance. Připomněla, že USA do Polska přesunuly dvě baterie raketového systému Patriot.

Polsko Harrisová ocenila za to, s jakou vstřícností přijímá uprchlíky, jichž do země po ruské invazi na Ukrajinu přišlo už téměř 1,5 milionu. Slíbila, že Spojené státy dají na humanitární pomoc dalších 50 milionů dolarů.