„Proč sis uříznul ucho?“ zní nejčastější otázka, říká šéf firmy Jumbo Mana Christophe Renaudineau. „Uřízl jsem si levé ucho, když jsem trpěl těžkými duševními útrapami a depresemi,“ odpovídá Vincent van Gogh v nadživotní velikosti.

Vincent van Gogh.
Obraz Vincenta van Gogha skrýval tajemství. Odhalil ho rentgen díla

„Ve 23 letech jsem přišel o práci, v 26 letech jsem se marně snažil najít své poslání a když jsem chtěl založit umělecký ateliér v Arles, také jsem neuspěl,“ odpovídá umělou inteligencí poháněná verze malíře, který se v 37 letech střelil do hrudi a zemřel.

Nizozemský přízvuk 

Malířova vizuální podoba vychází z jeho mnoha autoportrétů a obsah jeho výroků AI čerpá z dopisů, které napsal. Tvůrci technologie se rozhodli dát mu nizozemský přízvuk, protože pocházel z Amsterodamu. Návštěvníci jeho hlas slyší ve sluchátkách, která si na veletrhu mohou půjčit. Odpovědi se zobrazují i v písemné podobě pod oživlým portrétem.

Obraz Zrození Venuše znázorňuje bohyni, která se vynořila z moře jako dospělá žena a dorazila na mořský břeh. Mušle, na které stojí, byla ve starověku symbolem ženské vulvy.
KVÍZ: Nesmrtelní malíři. Víte, komu věnoval van Gogh své ucho?

„Nechtěli jsme udělat jen chatbota nebo avatara, který by s vámi mluvil. Chtěli jsme zachytit van Goghovu osobnost a pracovat s důvěryhodnými informacemi o něm,“ uvedla Fatma Chellyová z týmu Jumbo Mana. Po setkání se zesnulým malířem se lidem v očích zračí dojetí, dodala Chellyová.

Exponát patří na veletrhu k nejnavštěvovanějším, od října bude součástí expozice v Musée d'Orsay v Paříži. Pak bude rok k vidění v Auvers-sur-Oise, kde van Gogh ukončil svůj život a kde je pochovaný.