Předchozí
1 z 10
Další

Drážďanské vánoční trhy mají dlouholetou tradici a patří k nejnavštěvovanějším v Německu. Snímek je z roku 2022.Drážďanské vánoční trhy mají dlouholetou tradici a patří k nejnavštěvovanějším v Německu. Snímek je z roku 2022Zdroj: se svolením pořadatelů Striezelmarkt Dresden

Drážďany (Německo)

Drážďanský Striezelmarkt – 29. listopadu až 24. prosince 2023

Vánoční trhy se na drážďanském náměstí Altmarkt konají téměř šest set let, letos jde o 589. ročník. Poprvé se otevřou ve všední den, ve středu 29. listopadu. Každý den až do 24. prosince se mohou hosté těšit na stánky plné dobrého jídla, od sladkých vánočních štol přes oblíbený bratwurst až po rybí pochoutky z čerstvých ryb vylovených ze Severního moře. Kromě svařeného vína místní stánkaři nabídnou desítky horkých nápojů, punčů, vaječných likérů, teplých piv nebo horkých čokolád.

Trhy se pyšní i několika unikáty. Třeba nejvyšší dřevěnou tradiční stupňovitou pyramidou, která v jednotlivých patrech odráží historické výjevy ze života obyvatel Krušných hor. Měří 14,62 metru a v roce 1999 se dostala do Guinnessovy knihy rekordů.

Podívejte se, kolik stojí cesta vlakem na vánoční trhy:

Vánoční trhy v Drážďanech.
Na adventní trhy k sousedům vlakem? Lidé ušetří, když si koupí jízdenku dřív

Největší novinka podle drážďanské radnice nespočívá ani tak v programu, jako spíš v samotném místě konání. Náměstí Altmarkt má totiž za sebou rekonstrukci, a od listopadu je v plné míře přístupné v novém šatu. Pro návštěvníky to bude mít i jiné výhody než chůzi po zpevněném povrchu.

„Zahrnuje bezplatné WiFi pro návštěvníky a možnost platby EC (electronic cash) na stáncích na trhu. S veškerou touto technologií je Altmarkt jedním z nejmodernějších náměstí v Evropě,“ informovala drážďanská radnice.

Vánoční trh v Drážďanech - Striezelmarkt:

Vánoční trhy v Norimberku.Vánoční trhy v NorimberkuZdroj: se svolením města Norimberk

Norimberk (Německo)

Norimberský Christkindlesmarkt – 1. až 24. prosince 2023

1. prosince se letos otevřou vánoční trhy v Norimberku. Datují se už k roku 1628, a jedná se tak o jedny z nejstarších vánočních trhů na světě.

Zajímavostí této akce je, kromě bohatého sortimentu, postava Ježíška, který je průvodcem trhu po celou dobu jeho konání. Vždy ho představuje mladá dívka, ve věku od 16 do 19 let. Je oděná do bílo-zlatého roucha s dlouhými rukávy, podobnými andělským křídlům. Typické jsou také zlaté kudrnaté vlasy a vysoká zlatá koruna. Na „pozici“ Ježíška se pořádá pečlivé výběrové řízení.

Prodejci rozloží téměř dvě stovky stánků v historických kulisách kostela Frauenkirche a dalších gotických památek. Pořadatelé kladou velký důraz na tradiční sortiment zboží, trhy ale nabízejí i exotiku.

„Zajímavá je procházka po trhu partnerských měst s řemeslnými výrobky a specialitami ze zemí, jako je Nikaragua, Čína, Skotsko a Ukrajina,“ vysvětlil mluvčí města Andreas Franke.

V Řezně lidé najdou vánoční trhy buď v centru města nebo na místním zámku St. Emmeram (na snímku).V Řezně lidé najdou vánoční trhy buď v centru města nebo na místním zámku St. Emmeram (na snímku)Zdroj: se svolením zámku St. Emmeram

Řezno (Německo)

Řezenský Christkindlmarkt - 27. listopadu až 23. prosince 2023

Trhy na zámku Emmeram v Řezně – 24. listopadu až 23. prosince 2023

Trhy v německém Regensburgu (Řezně) patří k těm mladším, jejich tradice je dlouhá okolo dvou stovek let. Ve vánočně vyzdobených stáncích je k mání řemeslné zboží i kulinářské lahůdky. Řezenské vánoční trhy zařadila nezávislá porota mezi deset nejkrásnějších vánočních trhů v celém Německu.

Letos ale budou k nelibosti místních i řady hostů tiché. Kvůli vysokým autorským poplatkům se totiž radnice rozhodla zrušit hudební podkres. A nejen to, poprvé se tu neodehraje ani žádný pódiový program.

Centrum trhů se ve městě pomaličku v posledních letech přesouvá do místního zámku St. Emmeram nedaleko hlavního nádraží. Vánoční trhy v kulisách památky nabízejí jedinečnou atmosféru, a pokud ty v Norimberku nabízejí možnost potkat Ježíška, v Řezně mají lidé šanci setkat se s princeznou. A to s Glorií von Thurn und Taxis a její rodinou, která se často vydává mezi hosty.

Pokud by to pořád bylo málo, letos nabízí trhy na zámku i možnost pohladit si alpaky – lamy z jihoamerických And.

Vánoční trhy na zámku St. Emmeram v Řezně:

Nejznámějšími vánočními trhy ve Vídni a potažmo v Evropě jsou ty u vídeňské radnice. Letos se konají od 10. listopadu do 26. prosince. (snímek z roku 2022)Nejznámějšími vánočními trhy ve Vídni a potažmo v Evropě jsou ty u vídeňské radnice. Letos se konají od 10. listopadu do 26. prosince. Snímek je z roku 2022Zdroj: Stadt Wien Marketing - Johannes Wiedl

Vídeň (Rakousko)

Trhy u vídeňské radnice - 10. listopadu až 26. prosince 2023

Jak už Deník informoval, nejznámější trhy ve Vídni - ty u radnice - začaly letos už 10. listopadu. Akce s více než třistaletou tradicí i tentokrát návštěvníkům nabídne několik novinek. „Uspořádání trhů by tentokrát mělo připomínat malé uličky a přinést návštěvníkům víc místa ke korzování. Necelá čtvrtina stánků nabídne gastronomii. Tři čtvrtiny nápojů a pokrmů budou tvořit bioprodukty, ve větší míře se objeví i regionální a sezónní produkty. Chybět nebudou ani tradiční punče či svařáky,“ nastínil Martin Landa z Mezinárodní kanceláře města Vídně v Praze.

Samozřejmostí trhů na Radničním náměstí bude velké kluziště a krásně vyzdobený stromek a pro velký úspěch loňské premiéry lidé i letos na trzích uvidí létající rozsvícené srdce.

Termíny dalších vánočních trhů ve Vídni:

· trhy na náměstí Freyung - od 17. listopadu až 23. prosince 2023
· trhy na náměstí Am Hof - od 10. listopadu do 23. prosince 2023
· trhy na náměstí Maria-Theresien-Platz - od 15. listopadu do 26. prosince 2023
· trhy u katedrály svatého Štěpána - od 10. listopadu do 26. prosince 2023
· trhy u zámku Belvedere - od 17. listopadu do 26. prosince 2023
· adventní umělecké trhy na náměstí Karlsplatz - od 24. listopadu do 23. prosince 2023
· trhy v uličkách městské čtvrti Spittelberg - od 16. listopadu do 23. prosince 2023
· vánoční vesnička v kampusu vídeňské univerzity - od 10. listopadu do 23. prosince
· trhy v městské části Favoriten - od 10. listopadu do 24. prosince 2023 
· trhy v ulici Meidlinger Hauptstraße - od 10. listopadu do 24. prosince 2023 
· trhy u zámku Schönbrunn - od 18. listopadu do 26. prosince 2023
· trhy v parku Türkenschanzpark - od 10. listopadu do 23. prosince 2023
· adventní trhy u nádraží Floridsdorf - od 9. listopadu do 24. prosince 2023

Navštívit ve Vídni pouze trhy u radnice by však byla velká chyba. Z rakouského hlavního města se totiž postupně stalo něco jako evropské hlavní město Vánoc. „Letos se jich ve Vídni koná celkem 14, typické vánoční pochoutky a drobné dárky bude nabízet dohromady 777 stánků. Podle vídeňských archivů se první ročník mikulášského, vánočního a betlémského trhu konal v roce 1722 na náměstí Freyung. O 120 let později trh přesídlil na blízké náměstí Am Hof, v roce 1918 se přesunul na Štěpánské náměstí. Až v polovině 70. let minulého století se hlavním dějištěm vánočního trhu stalo radniční náměstí. Od 80. let začala vídeňská radnice vydávat více povolení a počet vánočních trhů se začal postupně rozrůstat,“ upozornila Kateřina Kuklíková z Mezinárodní kanceláře města Vídně v Praze.

Magickou atmosféru mají například vánoční trhy u vídeňských zámků, třeba u sídla Belvedere, které si kdysi nechal postavit Evžen Savojský, nebo u habsburského paláce Schönbrunn. Kdo rád spojí návštěvu trhů s nákupy vánočních dárků, může si zajít na trhy u katedrály svatého Štěpána, které jsou obklopené obchodními ulicemi, byť o adventu často praskají ve švech. Klidnější atmosféru naopak nabízí třeba trhy v městské části Spittelberg, kde jsou stánky rozmístěny v uličkách. 

 Vánoční trhy u vídeňské radnice:

 

Vánoční Salcburk. Vzhledem k poloze města někdy adventní období okrášlí sněhová nadílka.Vánoční Salcburk. Vzhledem k poloze města někdy adventní období okrášlí sněhová nadílka.Zdroj: Shutterstock/mapman

Salcburk (Rakousko)

Salzburský Christkindlmarkt - 23. listopadu 2023 až 1. ledna 2024

Jedny z nejstarších vánočních trhů najdou lidé v Mozartově městě, v Salcburku. Největším a nejznámějším místním trhem je Salzburger Christkindlmarkt na náměstích Domplatz a Residenzplatz. Letos první návštěvníky přivítá 23. listopadu a na rozdíl třeba od vídeňských trhů, které skončí buď ještě před Štědrým dnem, nebo těsně po něm, bude možné navštívit nejznámější adventní salcburskou akci až do konce roku.

„Tradice hlavních salcburských trhů u katedrály sahá do roku 1491. Přibližně stovka dřevěných stánků, osvětlení evokující romantickou hvězdnou noc vytváří pohádkovou atmosféru,“ uvedli zástupci salcburské radnice.

I letos stánky nabídnou řemeslné výrobky od místních prodejců a stejně tak různé adventní pochoutky. Tradičním vánočním nápojem v Salcburku je punč, buď klasický pomerančový, nebo stále populárnější s příchutí lesního ovoce. „Mezi slané speciality patří plněné pečené brambory, žitný chléb se sýrem a tradiční salcburské farmářské koblihy s kysaným zelím. Pro mlsné jazýčky jsou tu vánoční sušenky, perník a lahodný salcburský Kletzenbrot, tedy ovocný bochník se sušenými hruškami a kořením,“ nastínili zástupci salcburské radnice.

Vzhledem k tomu, že je Salcburk městem silně propojeným s hudbou, by návštěvníci neměli vynechat hudební a umělecké festivaly, jichž se bude na pódiích v historickém jádru města i místních velkých chrámech v období adventu konat několik. 5. prosince se pak lidé přímo na trzích setkají s čerty.

Kromě hlavního vánočního trhu stojí za návštěvu i menší trhy s tradiční romantickou atmosférou - třeba ty u zámků Hellbrunn nebo Mirabell. Oba jsou otevřené od 23. listopadu do 24. prosince.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Linec (Rakousko)

Christkindlmarkt na hlavním náměstí - 18. listopadu až 23. prosince 2023

Vánoční trhy v parku Volksgarten - 18. listopadu až 23. prosince 2023

Skutečně na skok to mají lidé z jižních Čech do rakouského Lince. Zde za zmínku stojí dva vánoční trhy - ten na Hlavním náměstí a ten v parku Volksgarten. Právě park u lineckého hlavního vlakového nádraží poskytne nejvíce atrakcí rodinám s dětmi.

„Lidé zde každý den uvidí ukázky řemesel, hned vedle se nachází pravděpodobně největší dřevěný betlém v Rakousku, který každou půl hodinu ožívá,“ uvedli zástupci linecké kanceláře cestovního ruchu. 

Trh na hlavním náměstí zase láká nejvíc na různé dobroty a bohatou světelnou výzdobu. 

Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Bratislavě. Snímek z roku 2022.Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Bratislavě. Snímek z roku 2022Zdroj: Deník/Eliška Gáfriková

Bratislava (Slovensko)

Trhy na Hlavním náměstí - 23. listopadu až 31. prosince 2023

Slovenské hlavní město se do vánoční atmosféry letos ponoří v předposlední listopadový týden. Tamní nejznámější vánoční trhy v části Staré město, tedy v historickém centru Bratislavy, konkrétně na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí, letos začnou 23. listopadu ve zkušebním provozu a vánoční stromky se na nich rozzáří o den později. Letos jsou prodloužené až do posledního prosincového dne. 

Hlavní náměstí pro tento rok ozdobí dvanáct metrů vysoký vánoční strom. Stánky tradičně nabídnou kromě dárkového zboží také jídlo a pití, nápojům budou jako vždy dominovat svařáky a punče, z jídla by lidé v Bratislavě měli vyzkoušet třeba tradiční lokše. Nádobí bude vratné, na zálohu.

V Bratislavě si pro návštěvníky letos připravili i novinku. Na obou náměstích vzniknou takzvané přívětivé zóny, které mají lidem umožnit relax mimo hlavní ruch. V těchto zónách bude možné posadit se. „Vytvořili jsme prostor, který poslouží zejména pro oddech rodinám s dětmi, starším lidem,“ vyjádřila se ředitelka Bratislavského kulturního a informačního střediska Katarína Hulíková pro slovenskou tiskovou agenturu TASR. 

Návštěvníky trhů čeká i kulturní program, vždy o pátcích čtení pro dospělé a koncerty mladých kapel, soboty budou patřit čtení pro děti a vystoupení ženských umělkyň a v neděli si lidé užijí koncerty - buď dětí z bratislavských základních uměleckých škol, nebo i známých slovenských kapel. 

Bratislava návštěvníkům kromě vánočních trhů zároveň nabídne Dni Vánoc na výstavišti Incheba. Pavilony zaplní stánky s řemeslnými výrobky i běžným sortimentem, jako je například oblečení. „V Inchebě lidé navíc v době konání akce od 1. do 17. prosince najdou nejvíce kolotočů na jednom místě: autodrom, swing tower, labutě, bobovou dráhu, dětský řetízkový kolotoč, dětskou manéž, vláček, rolling pop, nafukovací hrady,“ uvedli v tiskovém prohlášení zástupci výstaviště Incheba. 

Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Bratislavě. Snímek z roku 2022.Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Bratislavě. Snímek z roku 2022Zdroj: Deník/Eliška Gáfriková

Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Krakově nabízejí rukodělné výrobky i vynikající jídlo a pití. Autor snímku: Boguslaw Świerzowski/Kraków.plVánoční trhy na Hlavním náměstí v Krakově nabízejí rukodělné výrobky i vynikající jídlo a pití. Autor snímku: Boguslaw Świerzowski/Kraków.plZdroj: se souhlasem města Krakow

Krakov (Polsko)

Trhy na Hlavním náměstí - 24. listopadu 2023 až 1. ledna 2024

Vánoční trhy na hlavním krakovském náměstí (Rynek Glowny) patří k nejkrásnějším v Evropě - pro letošek se dostaly dokonce do výběru nejlepších adventních trhů na světě stanice CNN.

Letos první návštěvníky přivítají 24. listopadu. „Prodejci nabídnou široký sortiment včetně ručně malovaných drobností, vánočních ozdob, keramiky, dřevěných výrobků, textilu, uměleckého skla, šperků, suvenýrů, pohlednic a kalendářů. Chybět nebudou ani obchodníci z Litvy, Ukrajiny, Slovenska a Maďarska, kteří budou prodávat mimo jiné sýry a uzeniny, chléb, šperky z látek a dřeva, lněné a vlněné řemeslné předměty, suvenýry, keramiku,“ představili zástupci krakovské radnice.

Kdo se do polského města vypraví o víkendu 2. a 3. prosince, najde zde i dvoudenní vánoční trhy na náměstí Rynek Podgórski. Jak uvedli zástupci krakovské turistické centrály, kromě stánků s dárkovým zbožím návštěvníky potěší pohled na řemeslníky přímo při práci, bohatý program zahrnující třeba kreativní vědecké experimenty nebo workshop věnovaný výrobě vánočních dekorací, a především děti si pak užijí i historický kolotoč.

Vánoční trhy na Hlavním náměstí v Krakově:

Vratislavské vánoční trhy na snímku z roku 2019Vratislavské vánoční trhy na snímku z roku 2019Zdroj: Profimedia.cz

Vratislav (Polsko)

Jarmark Bożonarodzeninowy - 24. listopadu 2023 až 7. ledna 2024

Vánoční trhy prakticky v každém městě mají své speciality, které nelze najít nikde jinde. Třeba z polské Vratislavi by si návštěvníci tamních trhů měli domů dovézt hrnek ve tvaru boty, v němž se podává třeba vynikající svařák. Lidé si jej na letošních vratislavských vánočních trzích dopřejí od 24. listopadu, kdy akce začíná. 

Jak uvádí web wroclaw.pl, letos lidé na trzích najdou celkem 180 stánků nabízejících jak dárkové předměty, tak jídlo a pití. Nebudou chybět ani atrakce, třeba dům s trpaslíky. „Letos poprvé se konají trhy v prodlouženém termínu, potrvají až do 7. ledna,“ zmínil web. 

Vratislavské vánoční trhy zaplní kromě hlavního náměstí také přilehlé ulice Oławska a Świdnicka a náměstí Plac Solny.

Zdroj: Youtube

Budapešť (Maďarsko)

Vánoční trhy na náměstí Vörösmarty - 18. listopadu až 31. prosince 2023

Vánoční trhy u baziliky svatého Štěpána - 18. listopadu až 31. prosince 2023

Jedněmi z nejnavštěvovanějších trhů ve střední Evropě jsou v maďarské Budapešti. Ty největší lidé i letos najdou tradičně na náměstí Vörösmarty a u baziliky svatého Štěpána. Letos obě akce začínají 18. listopadu a potrvají do konce roku. 

Na obou náměstích lidé ve stáncích najdou dárkové předměty a tradiční maďarské pochoutky, vizuálně zajímavější to ale bude u baziliky, neboť historickou památku ozvláštní laserové projekce.

Podívejte se, kolik stojí cesta vlakem na vánoční trhy:

Vánoční trhy v Drážďanech.
Na adventní trhy k sousedům vlakem? Lidé ušetří, když si koupí jízdenku dřív