Vyhořelé domy, spálená pole i vinice nechávají za sebou plameny, které se od úterka šíří členitou krajinou asi patnáct kilometrů na severovýchod od města Pafos na jihozápadním pobřeží Kypru. Podle místních obyvatel je na vině i tolerance zlozvyku zakládat černé skládky, uvedl kyperský list Kathimerini.

Reportéři listu byli ve středu v zasažených vesnicích Polemi a Pshati, kde viděli vyhořelé domy a spálená pole, vinice či sady. „Před patnácti dny začala hořet ta samá černá skládka u Polemi jako v úterý. Copak s tím radnice něco udělala? A další černá skládka je jen o kus dál. Všichni ví, kdo je zakládá, ale nikdo to nikdy nenahlásí,“ posteskl si jeden z vesničanů reportérům. Celou noc předtím se snažil zachránit hospodářskou stavbu ve svém sadu.

Záběry rozsáhlého požáru na Kypru:

| Video: Youtube

„Tak velký požár nás zasáhl poprvé. Rozhořel se proto, že hasičská letadla a vrtulníky zasáhly pozdě. A velký problém v našem okolí dělají černé skládky,“ řekl listu představitel další zasažené obce Agios Dimitrianos Dimitris Dionysiou.

Zkáza postihla i ves Pshati. „Celá ves je černá, kde jsme vídali zeleň všude kolem nás, je teď spáleniště. Nezbylo nic, oheň se vsí prohnal jako cyklon,“ popsal podle webu In Cyprus následky představitel obce Michalis Kyriakou.

Požár z černé skládky

Ve středu dopoledne s plameny bojovalo na 250 hasičů na dvou frontách s použitím padesáti vozidel a dvanácti zemědělských strojů, informoval web In Cyprus. „Kolem zasažených a ohrožených vsí jsme vytvořili perimetr, plameny se nyní šíří velmi náročným terénem se strmými svahy, kde pozemní jednotky pracují s obtížemi,“ řekl mluvčí hasičů Andreas Kettis.

Do oblasti přilétla dvě hasicí letadla Canadair z Řecka, dva další vrtulníky posílá jordánské letectvo, v úterý na místě podle Cyprus Mail pracovalo pět leteckých prostředků.

Šéf hasičů Nikos Logginos potvrdil, že podle očitých svědků požár vznikl na jedné z černých skládek. „Propukl v těžko přístupném místě asi tři kilometry od vsi Polemi. Okamžitě ho zpozorovala letecká hlídka a shodila na místo omezené množství vody. Ve strži ovšem vznikl komínový efekt, který značně přispěl rozvoji požáru,“ citoval Logginose web In Cyprus.

Podle kyperských médií se na šíření požáru podepsala dlouhodobě zanedbávaná prevence. Kolem domů zůstává v létě suchá vegetace a úřady nedokážou potlačit množství černých skládek v krajině.

Poničené vesnice

Ve středu dopoledne zůstával požár bez obětí na životech, nemocnice v Pafosu ošetřila deset lidí kvůli nadýchání kouřem. Vedle poničených vesnic hasiči hlásili tři zničené a šest poškozených rekreačních usedlostí v krajině. Další letní domy zůstávají v ohrožení, shrnul web In Cyprus.

Nebezpečnou sezonu lesních požárů zažil jih Evropy už loni. Značnou pozornost přitáhlo drama na turisty vyhledávaném řeckém ostrově Rhodos. Plameny ale zuřily i na řecké pevnině, dosáhly až na předměstí Athén.

Živel postihl i další části světa. Mimořádně tragické byly následky požáru, který se v srpnu prohnal havajským ostrovem Maui, kde zahynulo přes sto lidí. A v Kanadě po letní vlně požárů některé dokonce přežívaly i během zimy v podzemí.