Vodopády mezi domky. Potůčky, peřeje a jezírka. Starobylé mlýny. Tak trochu jako z pohádky Princezna ze mlejna v chorvatském podání. Vesnice Slunj dokazuje, že pro turisty může být lákavým i chorvatské vnitrozemí, nejen jadranské pobřeží.

Vesnice mezi Plitvickými jezery a městem Karlovac na severu země v říjnu získala ocenění Světové organizace cestovního ruchu. „Slunj se dostala do prestižního výběru 54 nejlepších turistických vesnic světa,“ oznámilo Chorvatské turistické sdružení.

Ředitel českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Miodrag Mlačić
Zažili jsme nejlepší sezonu, hlásí Mlačić z chorvatského turistického sdružení

Obec se zhruba čtyřmi tisíci obyvateli leží na klidném břehu řek Slunjčica a Korana. Využívá cestovní ruch k podpoře rozvoje venkova a zároveň klade důraz na ochranu bohatého přírodního a kulturního dědictví. Příkladem tohoto je i projekt Slunjské vodní tajemství, který se zaměřuje na odpovědné hospodaření v oblastech Slunjčica a Rastoke.

Malebná chorvatská vesnice SlunjMalebná chorvatská vesnice SlunjZdroj: se svolením Chorvatského turistického sdružení, foto: Sergio Gobbo

K vodopádům Rastoke na řece Slunjčici ve Slunji letos vyrazila třeba rodina Šlehoberových z Tachovska. „Dá se tam krásně procházet, je tam podstatně méně lidí než na Plitvických jezerech a tamní peřeje a jezírka, staré mlýny a domy, to se nedá popsat, to se musí vidět. Navíc v zahradách mezi vodopády bylo zajímavé muzeum starého řemesla,“ popsali pro Deník Šlehoberovi.

Chorvatsko zaplavil zapáchající hmyz jménem kněžice mlhovitá
Nejdřív jedovatí pavouci, potom ryby. Nyní Chorvatsko terorizuje páchnoucí hmyz

Lákadlem jsou akce jako Dny mlýna nebo historické procházky. „Ve Slunji aktivně podporují tradiční zvyky, jako jsou místní písně, tance a náboženské obřady, které přispívají ke specifické identitě města. Projekty obnovy historických budov a akce představující tradiční dovednosti podtrhují závazek obce k zachování kultury,“ uvedlo Chorvatské turistické sdružení.

Na správné cestě 

Svými chráněnými oblastmi Natura 2000 a různými projekty šetrnými k životnímu prostředí se Slunj připojuje k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí. „Společně jsme získali mezinárodní uznání za to, že jsme na správné cestě,“ komentovala ocenění starostka obce Mirjana Puškarić.

Kritéria Světové organizace cestovního ruchu pro výběr výjimečných vesnic se zaměřila na jejich schopnost rozvíjet venkovskou krajinu, zachovávat kulturní rozmanitost, podporovat místní hodnoty a chránit kulinářské tradice. „Iniciativa uznává vesnice, které využily cestovní ruch jako katalyzátor pro svůj rozvoj a blaho,“ zmínil generální tajemník organizace Zurab Pololikashvili.

Malebná chorvatská vesnice SlunjMalebná chorvatská vesnice SlunjZdroj: se svolením Chorvatského turistického sdružení, foto: Sergio Gobbo

Na seznamu nejsou žádné vesnice z Česka. Nejblíže českým turistům je maďarská Tokaj proslavená produkcí sladkých vín nebo rakouský Schladming, malebné městečko uprostřed lyžařského údolí, které láká i na pěší turistiku.

Nejlepší turistické vesnice světa
Seznam Světové organizace cestovního ruchu.

Nejblíže Česku leží:
Slunj, Chorvatsko
Tokaj, Maďarsko
Schladming, Rakousko
Anton am Arlberg, Rakousko
Lerici, Itálie
Morcote, Švýcarsko
Saint-Ursanne, Švýcarsko

zdroj: www.unwto.org