"Důvodem vazby je obava z ovlivňování svědků a z pokračování v trestné činnosti, jde tedy o koluzní a preventivní vazbu. Rozhodnutí není pravomocné vzhledem k tomu, že obviněný proti němu podal stížnost," uvedla mluvčí soudu Katarína Kudjáková.

Svoji rezignaci Pčolinský zaslal vládě i prezidentce Zuzaně Čaputové, která ho již ve čtvrtek, kdy byl zadržen, dočasně postavila mimo službu. Před soudem dnes vypovídal téměř šest hodin.

Slovenská policie. Ilustrační snímek
Slovenská policie zadržela šéfa tajné služby. Patrně pro podezření z korupce

Pčolinský čelí obvinění, že společně s bývalým náměstkem SIS přijal od stíhaného podnikatele Zoroslava Kollára úplatek ve výši 40 tisíc eur (přes jeden milion korun) za to, že tajná služba nebude Kollára dále odposlouchávat a nebude se zabývat jeho osobou.

Snaha o diskreditaci? 

Mišíková dnes uvedla, že Pčolinský obvinění vnímá jako snahu o diskreditaci své osoby, ale vzdává se funkce, protože si není jistý, "zda má smysl v takovýchto poměrech působit". Mišíková také vyjádřila překvapení, že soud nezohlednil rozhodnutí jejího klienta odejít z vedení tajné služby, a podotkla, že její klient dnes po souhlasu soudce a všech zúčastněných vypovídal, přestože nebyl zbaven mlčenlivosti.

Očkování proti koronaviru na Slovensku
Sputnik způsobil na Slovensku vládní krizi. Zatím se s ním ale očkují pouze myši

Proti Pčolinskému svědčí jeho bývalý náměstek Beňa a bývalý šéf Kriminálního úřadu finanční správy Ludovít Makó. Prokurátor Peter Kysel nechtěl komentovat, jaké důkazy obžaloba proti Pčolinskému kromě výpovědí má.

Pčolinský se vedení SIS ujal loni po nástupu nynější vlády premiéra Igora Matoviče, která mezi své hlavní cíle zařadila i boj proti korupci. Do funkce ho nominovalo hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.