Po řadě velmi horkých dnů zasáhly mimořádně silné bouře část Balkánu, kde si tento týden podle agentury DPA vyžádaly nejméně šest obětí. Už ve středu zemřeli dva lidé při silných bouřích v chorvatském hlavním městě, když na ně spadl vyvrácený strom, a jednu oběť si vyžádala bouřka na východě Chorvatska. Ve Slovinsku v oblasti turisticky oblíbeného Bledského jezera zemřela žena poté, co na mladý pár spadl strom vyvrácený vichřicí. Muž utrpěl vážná zranění.

Kroupy o velikosti tenisového míčku padaly ve středu večer v částech severní Itálie, kde způsobily vážné škody a zranění asi stovce lidí. Jih Itálie přitom sužovala opět vedra s teplotami, které v jižní Apulii a na Sardinii a Sicílii přesáhly opět 40 stupňů. V Římě bylo 36 až 37 stupňů. Vedra v Itálii budou pokračovat i příští týden, předpověděla soukromá meteorologická služba Ilmeteo.it.

V Řecku mají vedra pokračovat i v pátek a o víkendu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes vyzval k maximální ostražitosti tváří v tvář nové vlně veder. O víkendu se mají v částech země teploty pohybovat až kolem 45 stupňů. Řecké ministerstvo kultury dnes proto oznámilo, že ode dneška do neděle budou od 12:00 do 17:30 zavřeny archeologické parky i Akropole v Aténách, která je nejnavštěvovanější památkou v zemi.

Mírně klesnout mají v Řecku teploty v pondělí, asi o dva až pět stupňů, a zejména na východě, ale už od úterý se opět oteplí, což vydrží do čtvrtka, uvedla agentura AMNA.

Ve Španělsku nynější vlna veder končí, ještě dnes v noci ale na jihu Málaze naměřili 34 stupňů, uvedla státní meteorologická agentura Aemet. Vedro se nicméně vrátí do velké části Španělska už v neděli, kdy se tam konají parlamentní volby. Nejvyšší teploty, které mohou dosáhnout 40 stupňů, se čekají na jihu země; v centrální části Španělska či v Katalánsku může být až 35 stupňů, v Zaragoze až 38. Lepší bude situace pouze na severu - v Galicii, Kantábrii či Baskicku, kde se čeká maximálně 27 stupňů.