Jedná se přitom jen o jeden případ z mnoha. Je jich tolik a tak rychle se šíří přes na Slovensku mimořádně úspěšné dezinformační kanály i přes sociální sítě, že slovenská policie před nimi v pátek, den před volbami, vydala oficiální varování.

„Policisté zachytili ve veřejném prostoru například účelově sestříhaná videa, zmanipulované audionahrávky, produkty zneužité technologií deep fake či falešné a nepravdivé informace. Policisté vyzývají veřejnost, aby si zachovala obezřetnost v online prostoru a nenechala se zneužít zájmovými skupinami,“ citovala výzvu veřejnoprávní Slovenská televize.

Slovenský expremiér a šéf strany Smer Robert Fico vede už měsíce předvolební kampaň s heslem zastavení pomoci Ukrajině
PŘEHLEDNĚ: Vše důležité o slovenských volbách. Kdo je kdo a jak volit z Česka

„Tyto produkty často šíří anonymní účty a skupiny či falešní nezávislí aktivisté. Kromě toho se šíří takzvanými alternativními médii a konkrétními osobami, které nejsou vysoce politicky exponovány, ale šířením těchto produktů budou sledovat své zvláštní cíle,“ varovala slovenská policie.

Ovlivňování voleb?

Naplňují se tak obavy Evropské komise, která varovala před pokusem ovlivnit výsledek slovenských voleb šířením dezinformací před několika dny. Společnosti Alfabet, TikTok a Meta dostaly podle serveru Politico od Bruselu předem důrazné varování, že musí ochránit slovenské volby před zásahy zvenčí, jinak budou čelit vysokým pokutám.

Podle nového aktu EU o digitálních službách musí provozovatelé sociálních médií ukázat, jak aktivně odstraňují nelegální obsah a potlačují zahraniční propagandu. Pokud tak neučiní, mohou čelit pokutě až do výše 6 procent jejich ročních globálních příjmů, což mohou být astronomické sumy.

Vše o slovenských volbách najdete ZDE.