Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie (FdI), která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. „Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla politička. V předchozích volbách v roce 2018 strana dostala čtyři procenta. Výsledek Meloniové otevírá cestu do paláce Chigi, sídla italské vlády.

Nejvíce pravicová premiérka od dob Mussoliniho

Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát „nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob (diktátora Benita) Mussoliniho“. Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI). V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a MSI dlouho vedl bývalý vysoký představitel kolaborantské Republiky Saló a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante. Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA.

Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Třetí strana Vzhůru Itálie chce podle svých představitelů sehrát v bloku centristickou roli. Poměr sil však podle komentátorů hraje ve prospěch FdI.

Bleskové záplavy v italské oblasti Marche
Itálii zasáhly bleskové povodně. Zahynulo nejméně 10 lidí

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana s 18 procenty hlasů. To je srovnatelné s rokem 2018, což tehdy strana považovala za neúspěch. Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018. Pod šéfy obou stran, Matteem Salvinim z Ligy a Enricem Lettou z PD, se podle médií nyní třese předsednické křeslo.

Zhruba osm procent získala strana Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která zřejmě bude nezbytná pro pravicovou většinu v Senátu. Výsledek je mírně nad očekávání, ale je to zhruba polovina hlasů získaných v roce 2018.

Liberální koalice kolem bývalého premiéra Mattea Renziho dostala bezmála osm procent hlasů. Její lídři měli ambici získat dvouciferný výsledek.

Podle výsledků jsou FdI první stranou ve všech italských makroregionech s výjimkou jihu, kde zvítězilo Hnutí pěti hvězd.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. To potvrzují údaje jednomandátových obvodů. V Senátu pravice získala 45 mandátů, po pěti mandátech má M5S a středolevicová koalice, k rozdělení jich ještě zbývá 11. Ve Sněmovně pravice získala 109 ze 133 přidělených jednomandátových obvodů. Těch je 146. Deset jich dostalo M5S a 11 středolevicová koalice.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, což je nejnižší údaj v historii republikánské Itálie. Účast poklesla o zhruba deset procent, největší propady zaznamenaly některé regiony na jihu, například Kampánie, Kalábrie či Sardinie.

Italové vzali osud do svých rukou, gratulují pravicoví lídři

Lídři evropské pravice gratulují Giorgii Meloniové a její straně Bratři Itálie (FdI) k vítězství v italských parlamentních volbách. Itálie si vybrala vlasteneckou vládu, napsala dnes ráno vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová. Meloniová dostala gratulaci i od polského premiéra Mateusze Morawieckého. Naopak představitelé levice poukazují na neofašistické kořeny vítěze italských voleb, uvedla agentura ANSA.

„Italský lid se rozhodl vzít do svých rukou vlastní osud zvolením vlády vlastenců a zastánců národní svrchovanosti," uvedla krajně pravicová politička Le Penová. Podle jejího stranického kolegy Jordana Bardelly Italové dali "lekci pokory" Evropské komisi a Bruselu.

Švédská premiérka Magdaléna Anderssonová
Švédská premiérka Anderssonová uznala porážku ve volbách a podá demisi

Na twitteru Meloniové blahopřál polský premiér Morawiecki. Jeho strana Právo a spravedlnost (Pis) je součástí Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR), které Meloniová předsedá. „V těchto těžkých časech potřebujeme více než kdy jindy přátele, kteří sdílí vizi a společný postup vůči výzvám v Evropě,“ uvedl poradce maďarského premiéra Balasz Orbán.

Své gratulace Meloniové i Lize Mattea Salviniho zaslaly krajně pravicové strany, například Alternativa pro Německo či španělské hnutí Vox.

Výsledek italských voleb nechtěla dnes ráno komentovat francouzská premiérka Elisabeth Borneová. „Společně s předsedkyní Evropské komise (Ursulou von der Leyenovou) budeme pozorně sledovat, aby všichni dodržovali hodnoty založené na lidských právech, na vzájemném respektu, a to zejména dodržování práva na potrat,“ uvedla šéfka francouzské vlády.

„Doufáme, že nová italská vláda potvrdí pozitivní a pragmatickou politiku vůči Číně,“ uvedla čínská diplomacie.

Neofašismus před branami, varuje levice

Výrazně kritičtější jsou k vývoji v Itálii někteří představitelé levice. „S vítězstvím Meloniové se před našimi branami usadil neofašismus,“ uvedla francouzská europoslankyně Manon Aubryová ze strany Francie nepodrobená (LFI).

„Nacházíme se v momentu nejistoty a v momentech nejistoty vždy posilují populismy. A také vždy končí stejným způsobem - katastrofou,“ řekl k italským volbám španělský ministr zahraničí José Manuel Albarés ze socialistické strany. Španělská ministryně práce z levicového uskupení Unidas Podemos Yolanda Díazová označila výsledky italských voleb za „velmi smutné a znepokojující“.

Komunální a senátní volby 2022.
ANALÝZA: Volební budíček pro vládu. Tomio Okamura boduje

Devět procent, která dostala Liga v nedělních parlamentních volbách v Itálii, nejsou pro šéfa této strany Mattea Salviniho uspokojivým výsledkem. Je ale rád, že bude mít početné parlamentní kluby, řekl dnes na tiskové konferenci. Se šéfkou vítězné strany Bratři Itálie (FdI) Giorgiou Meloniovou chce dnes jednat o vládě. Salvini odmítl, že by podal kvůli výsledku demisi.

Nespokojenost s výsledky dnes vyjádřil i šéf středolevicové Demokratické strany (PD) Enrico Letta, který slíbil tvrdou opozici. Sám ale na příštím sjezdu nebude znovu kandidovat.

Podle komentátorů je výsledek Ligy hluboce pod očekáváním lídrů této strany. Liga se nedokázala výrazně prosadit ani na severu, kde byla tradičně silná. Ve srovnání s rokem 2018 má Liga polovinu preferencí.

Smutný den pro Itálii, míní demokraté

„Je to smutný den, čekají nás tvrdé dny,“ řekl šéf PD Enrico Letta, který slíbil „tvrdou a nekompromisní opozici“. Demokratická strana nedovolí, aby se Itálie vzdálila od evropských hodnot, dodal Letta. Podle něj PD potřebuje obnovu, a Letta se proto nebude ucházet na příštím sjezdu o další mandát generálního tajemníka. Uvedl, že je zodpovědný za vedení kampaně a výsledek voleb.

PD dostala zhruba 19 procent preferencí, což je podobný výsledek jako v roce 2018. Strana ale doufala ve výsledek nad 20 procent. Podle představitelů PD stranu poškodila liberální koalice vedená bývalým šéfem této strany a expremiérem Matteem Renzi. Část voličů strana ztratila na jihu ve prospěch Hnutí pěti hvězd.