Jedu se pokusit zachránit demokratické Slovensko, řekl Deníku při nástupu do volebního vlaku dvaadvacetiletý Jakub. Student v pátek před půl třetí odpoledne zamířil z brněnského nádraží směr Bratislava. Speciální volební expres vyrazil už před polednem z Prahy. Druhé a rozhodující kolo slovenských prezidentských voleb se koná v sobotu. Rozhodne se mezi kandidáty Ivanem Korčokem a Peterem Pellegrinim.

Volební vlak se z velké části zaplnil už v Praze. „Vyjelo přes pět set cestujících. V Brně se přidalo dalších asi sto padesát. K tomu další dva plné autobusy,“ uvedl za organizátory z iniciativy Mladí proti fašizmu Marek Mach.

Podívejte se, jak bydlí budoucí slovenský prezident:

Senec. Sluneční jezer vytvořila po svém pozdějším propojení obří vodní plochu o rozloze přes sto hektarů a o hloubce až dvanácti metrů.
Jak bydlí budoucí slovenský prezident? Korčok na Tahiti, Pellegrini u přítele

Dopředu byla nutná registrace. „Upřednostňovali jsme studenty, kteří mají nejvíc hluboko do kapsy. Pak se ale mohli připojit i ostatní,“ upřesnil.

Podle něj iniciativa vypravila vlak s hlavním cílem motivovat studenty a mladé lidi vrátit se z Česka domů a jít k volbám. Mobilizovat voliče, ale bez kampaně. „Propagace kandidátů ve vlaku je přísně zakázaná. Třeba i reklama na oblečení. Kontrolovali jsme to při nástupu,“ sdělil Mach.

Speciální volební vlak Praha - Bratislava vypravili kvůli slovenským prezidentským volbám.Speciální volební vlak Praha - Bratislava vypravili kvůli slovenským prezidentským volbám.Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Spoj ale bylo možné v nadsázce označit Ivan. Podle zjištění Deníku i slov organizátorů jasnou většinu cestujících tvořil tábor kandidáta Ivana Korčoka. „Volební vlak byl ale určený voličům obou prezidentských kandidátů,“ zdůraznil Mach.

Hranice nad řekou Moravou přejížděla souprava přeplněná. Lidé stáli v chodbách před kupé. Reportér Deníku se přesvědčil, že projít byl velký problém.

Jízdenka zdarma

Pro mnohé, kteří nabídky využili, byla hlavním lákadlem jízdenka zdarma. „Stačilo, abych měl průkaz studenta. Plánoval jsem jet z Brna domů na Slovensko, ale zároveň chci také volit,“ řekl student Jakub z Nitry, kterého tak v Bratislavě čeká přestup na další spoj. Za ten si už zaplatí.

V jednom kupé měli studenti vytažené notebooky, ve vedlejším ale mladí cestující vedli vášnivé debaty. „Neznáme se. Volební vlak nás svedl dohromady. Bavíme se o politice, ale i o životě. O všem možném. Samozřejmě prezidentské volby jsou velké téma. Neptejte se nás, koho volíme. Napovíme, ve jméně má dvě ká. Ale výsledek bude asi hodně těsný, tipuju jednapadesát procent pro vítěze,“ pomrkávala dívka u okna.

Vzápětí dodala, že z celé politické situace na Slovensku je už unavená a cítí beznaděj. „Dnešní cesta mi ale dodává energii,“ řekla s tím, že chce zůstat v anonymitě.

Speciální volební vlak Praha - Bratislava vypravili kvůli slovenským prezidentským volbám.Volební vlak svezl na 700 lidí, převážně studentů.Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Z Bratislavy se většina z této osmičlenné náhodné skupiny rozjela dál všemi směry. „Zlaté Moravce, Nové Zámky, Žiar nad Hronom,“ hlásili její dočasní členové.

Mezi cestujícími však nebyli pouze studenti. Na otočku zpět na Slovensko vyrazily volit třeba dvě jeptišky z kláštera sester klarisek v brněnských Soběšicích. „Žijeme sice na Moravě, ale stále se cítíme jako Slovenky. Proto jedeme odvolit, bereme to zodpovědně, byť politiku sledujeme jen málo,“ shodly se ženy.

Ať by výsledek dopadl jakkoliv, obě klarisky by neměly problém se na Slovensko v budoucnu vrátit. Jejich řád klarisek ale ve vlasti neúřaduje.

Za slovenské peníze

Budoucí návrat mladých Slováků do vlasti. Třeba hned po absolvování vysoké školy v zahraničí. I to byl jeden z důvodů, proč iniciativa tuto akci pořádá. „Pokud chceme jednou jejich návrat, musí cítit, že jejich hlas má na Slovensku stále váhu,“ vysvětlil Mach.

V prvním kole voleb zvítězil Ivan Korčok:

První kolo prezidentských voleb na Slovensku, 23. března 2024. Ivan Korčok
O sto tisíc hlasů víc. Korčok vyhrál první kolo slovenských prezidentských voleb

Procento mladých Slováků v Česku se stává pro východní sousedy noční můrou. „Zvažuji zůstat v Praze. Politická situace v mé vlasti pro mě hraje roli,“ zmínil Martin studující marketing na anglo-americké soukromé univerzitě.

Volební speciální vlak z Prahy na Slovensko dorazil dle plánu kolem půl páté odpoledne. Později také autobusy z Brna. Organizátoři ujistili, že náklady na vypravení hradí v celé výši sami díky sbírce. „Podílelo se na ní víc než tisíc Slováků. Vylučujeme nějakého zahraničního velkého dárce nebo něco takového,“ zdůraznil Mach.