Francouzská policie zadržela podezřelého, kterého viní z vraždy britských manželů Saada al-Hilliho a Ikbaly al-Hilliové, její matky Suhaily al-Allafové a francouzského cyklisty Sylvaina Molliera, který se na místě ocitl pravděpodobně omylem. Pro zabíjení si vrah vybral lesní cestu u jezera Lac d’Annecy jen kousek od vesnice Chevaline. Jediné přeživší byly dvě mladé dcery páru. Když tehdy v karavanu policie našla čtyři mrtvá těla, nikoho z vraždy neobvinila.

Vraždit mohl "svědek"

Vše se změnilo až nyní. Státní zástupce z Annecy Line Bonnet řekl, že detektivové z města Chambéry zatkli podezřelého muže ve středu v osm hodin ráno. „Další podrobnosti zveřejníme později, vyšetřování je momentálně tajné,“ dodal. Podle deníku The Guardian ale zdroj od policie uvedl, že detektivové prohledávají dům podezřelého a snaží se zjistit, kde se nacházel jak v době vraždy, tak i po ní a před ní.

Ohledně stále neznámé identity muže se vyjádřila televizní stanice BFM TV. „Zadržený muž je ženatý a již dříve jej policie vyslýchala jako svědka celé události,“ sdělila.

Původně bílý Ford Pinto, který americká policie vytáhla druhý prosincový týden roku 2021 z říčního proudu, je klíčem k více než 45 let nerozluštěné záhadě
Děsivý případ znovu ožívá. Student zmizel před 46 lety, teď voda vydala jeho vůz

I přes velkou snahu jak britských, tak francouzských policistů se v průběhu let nepodařilo ve vyšetřování postoupit o moc dále. Nyní se kriminalisté rozhodli podrobně zrekonstruovat celou událost u příležitosti devátého výročí vraždy.

Britská rodina pocházela z Iráku, ale žila ve městečku Claygate v britském hrabství Surrey. U jezera byli na dovolené v jejich milované dodávce, kterou rodina přezdívala Spotty. V blízkosti karavanu našli strážníci více než dvě desítky vystřílených nábojů.

Podle zjištění policie pachatel přímo uvnitř karavanu nejdřív zabil tři dospělé, manžele a ženinu matku. Poté zavraždil i náhodného kolemjdoucího. Šlo o cyklistu, který se s rodinou neznal. Po brutálním řádění chtěl vrah skoncovat i se sedmiletou dívenkou. Rozhodl se ji ubít svou zbraní, dívka se ale při životě držela zuby nehty a útoku nepodlehla.

Záhadná smrt exmanžela

Sedmiletá Zainab skončila s vážným poraněním hlavy. Policie odhaduje, že vrahovi došly kulky, a proto se rozhodl dítě zabít hrubou silou. Její o tři roky mladší sestra Zeena se před mužem schovala v prostoru pro nohy. Částečně přitom byla skrytá za matčiným tělem. Dívky po tomto incidentu získaly nové identity a v roce 2020 je policie znovu vyslýchala při pokusu o vyřešení vraždy.

Zajímavostí je, že v den vraždy zemřel i bývalý manžel Ikbaly, který dostal infarkt. Žádnou spojitost mezi jeho smrtí a vraždou rodiny na dovolené ve Francii ale policie nenašla a další vyšetřování v tomto směru ukončila.

Elizabeth Shortová, zvaná Černá Dahlia, na policejních identifikačních snímcích z roku 1943, kdy byla zadržena jako nezletilá pod vlivem alkoholu
Smrt Černé Dahlie: Děsivý případ straší už 75 let, sadistický vrah nikdy nepykal

V roce 2012 zadržela policie několik podezřelých, mezi kterými byl i bratr Hilliho, Zaid. Z podezření z vraždy ho zatkli o rok později, ale nakonec ho propustili kvůli nedostatku důkazů. Muž přiznal, že se s bratrem hodně hádal kvůli majetku. Nepohodli se skrz to, komu patří pozemek v hodnotě v přepočtu 29 milionů korun. Obviněním se ale divoce bránil a policii tvrdil, že by svého bratra nikdy nezabil.

Policie také vyslýchala pětatřicetiletého muže, který je v případu znám jen jako S. Na jeho stopu se dostala poté, co ho udal jeho bývalý spoluvězeň. Vypověděl, že mu nabídl velkou sumu peněz za to, že bude zabíjet lidi z Iráku, kteří bydlí v Británii. Podezřelého ale nakonec propustili bez obvinění, protože policie dokázala, že muž v době vraždy nebyl ve Francii.

Kdo byl cílem zabijáka?

V roce 2015 byl hlavním podezřelým voják z francouzské cizinecké legie Patrice Menegaldo. Ten se ovšem zabil rok před vydáním knihy, ve které ho za hlavního podezřelého označují. Podle detektivů jeho profil seděl na profesionálního zabijáka, o kterém si mysleli, že čin udělal.

V knize také zaznívá tvrzení Zaida, který si myslí, že zastřelení rodiny jeho bratra je jen zástěrka a pravý cíl vraha byl cyklista Mollier.