Jeden z nejvíce aktivních vulkánů na světě se v noci na pondělí 14. srpna znovu probudil k životu. Noc rozzařující erupci Etny zachytila italská média, která sdílela záběry na různých internetových platformách.

U Panarey, jednoho z italských Liparských ostrovů, se plyny unikající z magmatického krbu mísí se studenou vodou Středozemního moře. Vznikají kyselé bubliny, jimž se říká „přírodní vířivka“
Erupce sopky u italských břehů? Jistě k ní dojde, nálož tiká pod hladinou

Zajímavá videa ukazující přírodní sílu chrlící lávu pořídily i organizace monitorující sopku. Například na některých bylo možné vidět, jak během procesu vznikl silný elektrický výboj znázorněný bleskem.

Zdroj: Youtube

Podle agentury Reuters před svítáním proud lávy ustal, ale z jednoho z kráterů stále vycházel sopečný popel, který zasypal přilehlé město Katánie.

Na sociálních sítích se tak v pondělí objevily snímky zaprášených stojících vozidel a ulic. Tamní úřady kvůli tomu uzavřely letiště, na 48 hodin zakázaly používání kol a motocyklů a maximální povolenou rychlost vozidel na silnicích omezily na třicet kilometrů za hodinu. Rovněž nařídily mimořádné čištění ulic. V úterý ráno se letiště opět otevřelo.

Mohutný oblak sopečného popela bylo vidět i z vesmíru. Družice Evropské kosmické agentury Sentinel-3 pořídila snímek, na kterém se oblak pohybuje nad Středozemním mořem, zhruba tři sta kilometrů jihovýchodně od ostrova Malta.

Letos se jedná už o druhý případ výbuchu Etny, poprvé sopka nacházející se na východním pobřeží Sicílie o sobě dala vědět v květnu. Aktuální situaci přímo na místě je možné sledovat online během živých videopřenosů.

Své kamery má v oblasti rozmístěné organizace Weather Italy, všechny monitorující obrazy v jednom záběru pak nabízí Youtube kanál nadšenců do sopečných aktivit Volcoholics.

Aktivita Etny je záhadou

Přestože je Etna aktivní přes 500 tisíc let a je taky jednou z nejdéle monitorovaných sopek v historii, geologové dodnes přesně nevědí, proč vybuchuje tak často a tolika různými způsoby. Během tisíciletí se totiž objevily téměř všechny druhy erupcí, od méně závažných až po smrtící pyroklastické proudy, tedy přehřátou směs popela, lávy a plynů řítících se po strmých sopečných svazích.

Erupce podmořského vulkánu nedaleko souostroví Tonga v Tichomoří.
Záběry jako z jiné planety: Erupce sopky Tonga vyvolala až 2600 blesků za minutu

Vědci její chování přirovnávají k zažívacím potížím, které však obsahují magma a oxid uhličitý. Domnívají se, že když láva stoupá k povrchu, svou rychlostí ovlivní typ erupce. Při rychlém pohybu zůstává plyn uvězněn v roztavené hornině a při náhlém uvolnění v sopečném průduchu exploduje, podobně jako otevření lahve šumivého nápoje.

„Pomalu putující magma má však čas ztratit bublinky, což vede k velkému množství lávy, ale k malým nebo žádným výbuchům,“ sdělil pro server Live Science petrolog Keith Putirk z Kalifornské státní univerzity. Dodal, že svou roli může mít i viskozita magmatu. „Hustá, lepkavá hmota dokáže udržet plynové bubliny,“ vysvětlil.