Mimořádný režim umožní mimo jiné omezit pohyb v pohraničí, uvedla agentura Reuters. Podle premiérky Ingridy Šimonytéové země výjimečný stav vyhlásila poprvé od získání své nezávislosti.

„Přiměřené" násilí

Výjimečný stav bude platit v pět kilometrů širokém pásmu podél hranice s Běloruskem a také v táborech pro migranty. Umožní pohraničníkům použít "psychický nátlak" a "přiměřené fyzické násilí", aby zabránili migrantům ve vstupu do Litvy, píše Reuters. Zároveň omezí cestovaní, které bude ve vymezeném koridoru možné pouze s povolením pohraniční stráže. Vstoupit do něj budou moci jen ti civilisté, kteří v něm žijí nebo mají majetek. Omezena budou i shromáždění v oblasti.

"Lidé, kteří žijí a pracují (v blízkosti hranic) to budou moci dělat i nadále. Ale lidé, kteří se tam chtějí dostat, aby například vyzvedli migranty a odvezli je na jiné území - pro ty to bude těžší," řekla v parlamentu Šimonytéová. Režim dále omezí právo migrantů na korespondenci a telefonní rozhovory, s výjimkou žádostí adresovaných úřadům. Za výjimečného stavu lze také využít státní rezervy.

Poští policisté a vojáci na bělorusko-polské hranici
Napětí na polsko-běloruské hranici eskaluje. Snaží se ji zdolat tisíce migrantů

Litva už v pondělí oznámila, že přesouvá na hranici s Běloruskem vojáky z obav před možným přílivem migrantů, poznamenal Reuters.

Ubránit hranice

"Vidíme situaci a hrozby, které vytváří běloruský režim koordinovanými akcemi na hranici s Polskem, a uvědomujeme si, že tyto hrozby mohou vzniknout i u nás. Vidíme jasné paralely," uvedla ministryně vnitra Agné Bilotaitéová. "Děláme a uděláme vše, aby naše hranice byly ubráněny," zdůraznila při předkládání návrhu vyhlásit výjimečný stav.

Běloruští pohraničníci během noci převezli vojenskými auty od hranic s Polskem asi 500 migrantů, kteří nyní táboří u hranic s Litvou, poblíž obce Kadyš. Někteří z nich se ještě v noci pokusili hranici překročit: do půlnoci litevská stráž zaznamenala pokusy 73 migrantů, od půlnoci do dnešního rána se hranici pokoušelo přejít dalších 82 migrantů, napsal server Delfi.

Migranti nejen z Blízkého východu poblíž běloruského města Grodno na hranici s Polskem 8. listopadu 2021
Hybridní útok? Migrační krize je hrozbou pro celou EU, míní polský premiér

"Byla tma, když přišlo hodně vojáků. Od neděle jsme byli u polské hranice, poblíž benzinové stanice. Běloruští vojáci tam byli od pondělního poledne, se psy a zbraněmi. Večer jich bylo ještě víc. Ty (migranty), kteří nebyli v centru tábora, posadili do velkých kamionů, a to i děti. Dohromady 500 lidí. Nařídili, ať se sesedneme, že nás odvezou do Polska. Lidi plakali a prosili, ať je neodvážejí od rodin. Na to běloruští pohraničníci začali střílet do vzduchu. Posadili nás do aut a někam nás hodinu vezli," vylíčil Delfi nejmenovaný uprchlík.

Okolo půlnoci se ukázalo, že je převezli k litevské hranici a že jsou poblíž běloruské vsi Kadyš. Ve skupině asi 500 lidí jsou mladí muži, ženy a děti mladší 12 let. Nejmladšímu je pět měsíců.