Výše trestů vězení se pohybuje od čtyř let po šest let a tři měsíce. Obžaloba navrhovala soudu vynést verdikty až do šesti let a osmi měsíců, obhajoba naopak požadovala tresty pod šest let. Soud uvedl, že odsouzení se dopustili obzvlášť závažného žhářství ve spojení s ublížením na zdraví, ozbrojené krádeže a poškození majetku. Odsouzení musí rovněž nahradit škodu, kterou způsobili na historické budově a v interiéru muzea.

Šperky byly dlouho považovány za ztracené, neboť se předpokládalo, že lupiči drahé kameny vytrhali a cenné kovy roztavili. Zlom nastal loni v prosinci, kdy byla větší část šperků do Drážďan vrácena. Byl to výsledek dohody mezi obžalovanými, státním zastupitelstvím a soudem výměnou za nižší tresty.

Čtyři z obžalovaných se přiznali a pátý při procesu tvrdil, že sice ukradl nářadí použité při akci, spolupachatelem ale nebyl. Šestý pak měl alibi z berlínské pohotovosti, kde se v den činu nechal ošetřit. Proces se třemi obžalovanými soud vedl podle trestního zákoníku pro mladistvé.

Za velkého zájmu médií

Vynesení verdiktu doprovázel velký zájem médií, ostře sledovaný byl vzhledem k rozsahu loupeže i celý proces. Za nevídané bylo označováno i samotné provedení loupeže, kdy pachatelé postupovali hrubou silou a za sebou zanechávali značné škody. Při akci zapálili elektrický rozvaděč v historickém centru města a následně v podzemních garážích jednoho bytového domu také auto, kterým z místa činu ujeli.

Sasko škodu vyčíslilo na 89 milionů eur (2,1 miliardy korun), což zahrnuje škody na historické budově, zničené vybavení muzea a poškozené i dosud chybějící šperky.

Všech šest souzených mužů spojují příbuzenské vztahy v rámci rodiny Remmových, která je arabského původu. Tomuto klanu je přičítána řada kriminálních aktivit od drogových deliktů po loupeže, mimo jiné také krádež stokilogramové zlaté mince Big Maple Leaf z berlínského Bodeho muzea v roce 2017. Dva z obžalovaných v případu drážďanské klenotnice si v současnosti odpykávají několikaleté tresty za krádež této zlaté mince. Jedním z nich je Ahmed Remmo, kterého soud dnes osvobodil.

Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku, ve kterém se klenotnice nachází, vloupali 25. listopadu 2019. S pomocí sekyr rozbili vitrínu a odnesli šperky ze 17. a 18. století. Ukradli 21 šperků obsahujících 4300 diamantů a briliantů a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur (24 milionů korun).