Tři členové jedné rodiny se dvěma průvodci do jeskynního systému asi čtyřicet kilometrů jižně od Lublaně vyrazili v sobotu ráno, informoval slovinský list Delo. „Kvůli zvýšené hladině vody uvízli asi 2,4 kilometru od ústí jeskyni. Při návratu zjistili, že jeskyně je dál částečně zaplavená, uchýlili se proto na bezpečné místo,“ uvedl šéf slovinské civilní ochrany Srečko Šestan. Pro list Dnevnik, upřesnil, že zkušeného průvodce skupiny situace překvapila, protože voda během víkendu přitekla z Chorvatska.

Oblastní velitel civilní obrany pro Vnitřní Kraňsko Sandi Curk doplnil, že skupinu vedl velmi zkušený průvodce s patřičnou licencí a další, který je v zácviku.

Do pomoci se zapojilo už během neděle na sto lidí z různých složek od jeskyňářů přes civilní obranu po specializované potápěče. Právě ti se k uvázlé pětici dostali už v sobotu odpoledne. Cesta jim kvůli prudkému proudu a vysoké hladině vody v jeskyni trvala pět hodin. „Když nás viděli, měli velkou radost, ale museli jsme je zklamat, že je kvůli vysoké vodě hned nemůžeme dostat ven,“ řekl pro Delo šéf potápěčů Damir Podnar.

Drama v turecké jeskyni:

Speleolog Mark Dickey byl něolik dní uvězněný a zraněný kilometr pod zemí v turecké jeskyni Morca. Záchranná mise se podařila.
Muž uvázl v jeskyni. Po záchraně přiznal: Zvracel jsem krev, pomalu to vzdával

Potápěči jim ale dokázali dopravit potřebné zásoby a podle Podnara byli nešťastníci i v pondělí ráno v dobrém stavu. „Vaří si tam fakt dobrý kafe, taky jsem si dal. Mají s sebou zkušeného průvodce a ten je vede k tomu, aby se i trochu hýbali. Bivak, kam se uchýlili, je pro tři lidi, takže ve spaní se střídají. Jinak jim akorát trochu chybí cigarety a mladému telefon,“ zavtipkoval šéf potápěčů podle webu 24ur.

Úspěšná záchrana

Voda v jeskyni naštěstí začala už v neděli v noci opadat, proto se v pondělí ráno záchranáři pustili práce na vysvobození uvízlých turistů. Po deváté ráno vyrazil na cestu tým potápěčů se člunem. Pětici do něj odpoledne naložili a přes tři sifony s nimi propluli k ústí jeskyně. „Očekáváme, že venku budou kolem čtvrté a že po úspěšném dokončení záchranné akce už povečeří doma,“ plánoval dopoledne oblastní velitel civilní obrany Curk podle deníku Delo.

Podívejte se na ty nejstrašidelnější jeskyně světa:

Hodge Close je známá jako nejděsivější britská jeskyně – její odraz v laguně který se objevuje za jasného bezvětrného počasí,vypadá jako hrůzostrašná obří lebka.
Pět nejstrašidelnějších jeskyní světa: Lidé zde slyší kašel duchů i nářek dětí

Záchranáři nakonec plán splnili s rezervou, úspěšné ukončení akce ohlásili sociální síti v pondělí krátce po třetí hodině odpoledne.

Križna Jama je 8273 metrů dlouhý jeskynní systém nedaleko obce Grahovo v centrální části země. Návštěvníky do něj láká série jezer se smaragdově zelenou vodou. Z hlediska biodiverzity je Križna jama čtvrtým největším známým jeskynním ekosystémem na světě a patří k nejkrásnějším a nejlépe dochovaným jeskyním na světě, uvedl list Dnevnik.

Osvobozování lidí uvízlých pod zemí lidé ve světě vždy pozorně sledují. V uplynulém roce Deník informoval například o mimořádném mezinárodním úsilí, které jeskyňáři vynaložili, aby z jeskyně v Turecku zachránili svého zkušeného amerického kolegu, který kilometr pod zemí onemocněl. A věnoval se také dramatické záchranné akci k vyproštění dělníků v zasutém tunelu pod Himaláji v Indii.