Poslední oběť záplav byla nalezena v úterý v provincii Ravenna. Jde o osmašedesátiletého muže, který byl pohřešován od 17. května. Svědci ho naposledy viděli, jak vystoupil z auta a pak ho strhl proud vody.

Podle regionální radní pro životní prostředí Irene Priolové první odhad škod způsobených záplavami činí zhruba sedm miliard eur. Šéf postiženého regionu Stefano Bonaccini už dříve uvedl, že škody na dopravní infrastruktuře se vyšplhaly na nejméně jednu miliard eur.

Ničivé záplavy v Itálii:

Zdroj: Youtube

Rozsáhlé škody hlásí také sadaři, podle kterých bude nutné v postižené oblasti zlikvidovat zhruba deset milionů stromů.

Pomoc pro postižené oblasti 

Italská vláda schválila v úterý dekret s opatřeními, která mají postižené oblasti pomoci. Zahrnují mimo jiné pozastavení plateb daní a sociálního pojištění pro lidi z těchto regionů do konce srpna. Také energetická společnost už v oblastech lidem pozastavila povinnost plateb účtů za energie.

Východní část Itálie trápí masivní záplavy
Část Itálie zasáhly záplavy. Zahynulo devět lidí, tisíce místních se evakuovaly

Premiérka Giorgia Meloniová podle agentury ANSA v úterý oznámila, že vláda už vyčlenila pro postižené oblasti v první fázi 300 milionů eur (7,2 miliardy korun). Vláda rovněž plánuje zdražení vstupného do muzeí o jedno euro, výtěžek má dostat postižená oblast na škody na kulturním majetku.

Až 400 milionů eur (9,6 miliardy korun) chce vláda získat z fondu EU pro katastrofy, uvedla APA. Škody způsobené záplavami na severovýchodě Itálie si ve čtvrtek přijede osobně prohlédnout šéfka Evropské komise von der Leyenová.