Noc se ve Slovinsku obešla bez vydatných srážek, ráno bylo chladné a lokální přeháňky by odpoledne měly zasáhnout jen sever země, předpovídá podle slovinské agentury STA Agentura životního prostředí Slovinska. Průtok naprosté většiny řek bude podle posledních údajů klesat. V celé zemi ale nadále hrozí sesuvy půdy.

Slovinský premiér Robert Golob zmínil možnost výstavby náhradního ubytování v nejhůře postižených oblastech. Povodně podle něj postihly 147 obcí. „Obec by poskytla pozemky, vybavila je inženýrskými sítěmi a následně by stát postavil zařízení pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Golob.

Stát by postavil panelové domy, podobně jako při rekonstrukci po zemětřesení v bývalé Jugoslávii, napsal server 24ur.

Vláda už v sobotu podle premiéra Goloba převedla prvních deset milionů eur (242 milionů korun) pomoci na Červený kříž a Charitu. Letošní 14. srpen vyhlásil Golob dnem solidarity, kdy mají lidé pomáhat svým sousedům a přátelům, bude také dnem volna, oznámil Golob na instagramu.

V pondělí vznikla speciální on-line aplikace Poplave 2023, kde mohou lidé nabízet pomoc, jak materiální, tak fyzickou. K dnešním 8:30 už pomoc nabídlo přes 10 tisíc lidí.

V poškozených osadách, vesnicích a městech se pomalu daří obnovovat přívod elektřiny, ale obyvatele dál ohrožují sesuvy půdy. Jedno z nejnebezpečnějších míst je v osadě Koroška Bela na severozápadě Slovinska, sesuv ohrožuje 2000 lidí. V Mežici na severu Slovinska bylo zničeno všech osm mostů, pomoc vedle dobrovolníků nabídl i soukromý podnikatel, který má 20 bagrů. V obci Črna na Koroškem pomáhá slovinská armáda, na 200 hasičů z jiných krajů a 20 horských záchranářů, píše server 24ur.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Čechy děsí záplavy ve Slovinsku i požáry na Sardinii. Cestovky klienty uklidňují

Ve středu do Slovinska přijede předsedkyně Evropské komise von der Leyenová, s místními představiteli chce jednat o možnostech obnovy po povodních a prevenci přírodních katastrof. Setká se s premiérem Golobem, vydá se i přímo do zasažených oblastí. Později během dne pak promluví ke slovinskému parlamentu. Na cestě ji doprovodí evropský komisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Janez Lenarčič, který pochází se Slovinska.

Voda z rozvodněných řek Drávy a Mury, které tečou ze Slovinska do Chorvatska, způsobuje potíže i ve druhé jmenované zemi. Hasičům v noci na dnešek přijelo pomáhat i 160 příslušníků chorvatské armády. V obci Drnje má hladina Drávy přes šest metrů, místní staví hráze z pytlů s pískem v obavách z opakování povodní z roku 2014. Voda už začala mírně klesat. Přes 30 obyvatel místní romské osady bylo kvůli povodním evakuováno do sportovní haly, uvedla dnes chorvatská televize HRT.

Česko pošle mostní soupravy

Česko jako pomoc poskytne Slovinsku tři těžké mostové soupravy o délce 36 metrů. Přepravu v následujících dnech zajistí záchranný útvar českých hasičů. „Soupravy, které fungují jako dlouhodobá náhrada za mostní konstrukce, bude nutné přepravit vzhledem k rozměrům během dvou cest. V následujících dnech zajistí Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vyskladnění těžkých mostových souprav a přípravu materiálu na převoz Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru ČR,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Martina Götzová.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Drama ve Slovinsku: Záchranáři vysvobodili těhotnou ženu, sami přišli o základnu

Těžká mostová souprava je příhradová, rozebíratelná konstrukce vyvinutá v Československu v 50. letech minulého století. Příhrada je dlouhá tři metry, uvedl server Požáry.cz. Konstrukce umožňuje postavit most o délce přes 250 metrů, mostovka je široká čtyři metry a součástí soupravy jsou i oboustranné chodníky.