Úřady v Pasově označují situaci jako dramatickou, protože hladina Dunaje, která v poledne činila 9,95 metru, by se ještě měla zvednout. Původně počítaly, že dosáhne vrcholu na úrovni 9,5 metru. Některé školy ve městě dnes kvůli povodním zrušily vyučování. Složitý je vývoj také v Řezně, kde primátorka Gertrud Maltzová-Schwarzfischerová vyzvala obyvatele, aby nechodili k řece a neblokovali záchranářům přístupové cesty.

Přívalové deště a protržená hráz způsobily v německém Bavorsku obrovské záplavy:

Voda si prozatím vyžádala pět mrtvých - tři v Bavorsku a dva v Bádensku-Württembersku.Poslední obětí, kterou dnes oznámilo Bavorsko, je žena, která v Markt Rettenbachu sjela autem ze silnici do vody. V Bavorsku záchranáři zatím neúspěšně s pomocí vrtulníku i dronů pátrají po pohřešovaném 22letém hasiči, jehož člun se v noci na neděli převrhnul. Pohřešují se i čtyři další lidé.

Šťastně naopak skončilo více než dvoudenní pátrání po 32leté ženě, kterou dnes v Bavorsku v koruně padlého stromu objevil policejní dron. Na místě strávila přes 52 hodin a ještě v době, kdy ji záchranáři vrtulníkem vysvobodili, dosahovala voda pod stromem zhruba do úrovně prsou. Žena byla oslabená a dehydratovaná, jinak ale v pořádku.

Kvůli vydatným lijákům na jihu Německa se zvedla také hladina Rýna, který je pro německou říční dopravu hlavní tepnou. Na horní a střední části toku se plavba zastavila, neboť některé části řeky nejsou za současné povodňové situace splavné. Plavidla nyní musí vyčkat, než hladina poklesne. Vodohospodáři očekávají postupnou kulminaci dnes odpoledne a večer.

| Video: Youtube

Podle předpovědi počasí má jih Německa nejhorší za sebou, žádné další lijáky meteorologové nepředpokládají. Německá meteorologická služba (DWD) už odvolala všechny výstrahy před nepříznivým počasím. Na některých místech v posledních dnech napršelo tolik, jako se stává jednou za 50 až 100 let.

Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) postupně zprovozňují tratě, které musely být kvůli přívalům vody uzavřeny. Vlaky podle médií ale jezdí přeplněné. Na nádraží v Řezně musela policie několik vlaků částečně vyklidit, protože nemohly z bezpečnostních důvodů pokračovat v jízdě.

V hornobavorském Flintsbachu se po prudkých lijácích a kvůli podmáčené půdě sesunula část zříceniny hradu Falkenstein.

Deště zvedají hladiny řek také v Česku:

O povodních dnes jednala bavorská vláda premiéra Markuse Södera. „Ihned uvolníme 100 milionů eur, které ještě odpoledne dáme k dispozici. Pokud bude potřeba více, poskytneme další peníze,“ řekl Söder. Dodal, že Bavorsko očekává také slíbenou finanční podporu od spolkové vlády.

O pomoc mohou žádat firmy i obyvatelé, pokud v Bavorsku odvádí daně. Základní podpora bude činit 5000 eur pro domácnost, může být ale vyšší. „Pokud by někdo skutečně přišel o všechno a ocitnul se v existenční nouzi, můžeme proplatit až sto procent škod,“ dodal Söder.