Od Bádenska-Würtenberska přes Švábsko s Bavorskem se jižním Německem žene povodňová vlna. Stála již životy pěti lidí, další úřady pohřešují. V Pasově a Řeznu zalil Dunaj níže položené části historických center.

Nedaleko švábského Ulmu v úterý odpoledne záchranáři po několika dnech pátrání vysvobodili 32letou ženu, kterou v neděli v noci zastihla povodeň v zalesněné oblasti. „Našli jsme ji pomocí dronu. Uchýlila se do koruny stromu. Když jsme ji zachraňovali, bylo v řece vody pořád skoro po prsa,“ řekl deníku Bild policejní mluvčí Holger Stabik. Zesláblou a dehydrovanou ji záchranáři vyzvedli vrtulníkem a přepravili do nemocnice. Vážnější zranění zřejmě neutrpěla, v koruně stromu přežívala přes šedesát hodin.

Blízký strom zachránil život i sedmnáctiletému cyklistovi, který se v dolnoabavorské obci Bad Abbach snažil přejet pěší lávku, ale strhl ho proud rozvodněného Dunaje, informoval Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mladík se zachytil větve a záchranáři ho brzy dostali do bezpečí. Stále ale pokračuje pátrání po 22letém hasiči, který se ztratil, když se v neděli v noci převrátil člun s vodními záchranáři. Ostatní členové posádky vyvázli bez zranění.

| Video: Youtube

Největší strach měli v úterý a ve středu v Pasově a Řezně. „Čeká nás ještě den či dva skutečného napětí a obav. Starosti nám dělají zejména dunajské ostrovy. Půda je tam totiž opravdu mokrá, houbovitá, připomíná spíš roztřesený pudink než pevnou zemi,“ řekla v úterý odpoledne starostka Řezna Gertrud Maldtz-Schwarzfischerová deníku Die Zeit.

Deník Süddeutsche Zeitung upřesnil, že kvůli měknoucí půdě a vysoké hladině spodní vody nařídily úřady evakuaci třiceti domů a pečlivě monitorují stabilitu ochranných stěn v lokalitě. Hladina Dunaje zřejmě kulminovala na výšce kolem šesti metrů, klesá pomalu, obvykle bývá kolem tří metrů.

V Pasově hladiny Dunaje a Innu ve středu dopoledne zvolna klesaly, v Dunaji ale stále podle vodohospodářů zůstávala ve výšce 8,5 až 9 metrů, běžná výška je šest metrů. Stále proto platí nejvyšší povodňový stupeň. V Innu hladina klesla ze sedmi na 5,8 metru.

Frankfurter Allgemaine připomněl, že město zažilo ještě horší povodeň v roce 2013, kdy hladina dosahovala ke třinácti metrům. V jednom domě blízko Dunaje má pronajatou provozovnu Stephan Terletzki. Z původního obchodu udělal podzemní kavárnu. „Teď je spíš podvodní. Kdyby voda v Dunaji byla na 9,5 metrech, bylo by tam vody asi po pás. Proto jsem se snažil aspoň elektrické spotřebiče poskládat někam výš. Jenže přes noc řeka stoupla a teď mám podnik zatopený celý. Je to katastrofa, v tomhle místě vás navíc nikdo nepojistí,“ řekl listu provozovatel kavárny. Před jedenácti lety sahala voda v době povodní ještě o patro výš, ale po půl roce oprav mohl znovu otevřít. Tentokrát zvažuje, že už podnik definitivně zavře.

Lidé v centru Pasova musí nyní čekat. „Bude trvat několik dní, než voda zmizí, odhadujeme, že v zaplavených částech historického jádra opadne v noci z pátku na sobotu,“ řekl Bildu šéf vodohospodářského úřadu v DeggendorfuSiegfried Ratzinger.

Veřejnoprávní televize ZDF upozornila, že podle dřívějších plánů mělo mít Bavorsko už v roce 2020 sedm velkých suchých poldrů k ochraně před extrémními povodněmi. Zemské ministerstvo životního prostředí ale potvrdilo, že funguje zatím jediný, druhý je k využití připravený. Pět dalších zůstává na papíře.

Fotogalerie: Povodně v Německu (3. června 2024)

Opatření v Rakousku

Kvůli velké vodě přitékající z Bavorska a trvajícím dešťům je od úterního podvečera celý tok Dunaje v Rakousku uzavřený pro vodní dopravu. „Od určité hladiny nemůžeme dál garantovat bezpečnou plavbu,“ vysvětlil mluvčí stání společnosti Via Donau.

| Video: Youtube

V Rakousku délka toku Dunaje od pohraničního Pasova ke slovenským hranicím v Bratislavě činí 350 kilometrů, připomněl Süddeutsche Zeitung. Řeka v úterý mírně stoupala v Horním Rakousku a některá města posilovala protipovodňová opatření. Experti ale očekávají brzké zlepšení situace.

Hlavní město Vídeň je před velkou vodou v bezpečí. Ukázaly to například povodně před třemi lety, připomněl již dříve deník The Washington Post. Město tehdy v červenci zaznamenalo rekordní deště, kterým navíc předcházely ničivé záplavy v Německu a Belgii. Vídeň ovšem ochránil umělý kanál postavený v sedmdesátých a osmdesátých letech. „Troufnu si říct, že Vídeň má nejlepší ochranu před povodněmi na světě,“ řekl před třemi lety pro list Wilfried Fellinger, který má protipovodňovou ochranu města na starosti.

Dunajský kanál je totiž postavený na takzvanou desetitisíciletou vodu, aby zvládal průtok čtrnácti tisíc kubíků za vteřinu. I při povodních v roce 2013, které byly rozsáhlejší než letos, mu stále zbývala čtvrtina volné kapacity. Kanál nazvaný Nový Dunaj měří 21 kilometrů a zemina získaná jeho vykopáním v řece vytvořila umělý ostrov, který je současně oblíbeným místem pro trávení volného času.