Maďarský premiér Viktor Orbán se dostává do stále větší izolace. Poté, co maďarského premiéra veřejně kritizoval přímo na summitu Evropské unie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, varoval Orbána před důsledky nepodpory Ukrajiny i prezident Polska Andrzej Duda. „Tato politika přijde Maďarsko velmi, velmi draho,“ varoval Orbána.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Poslyš Viktore, šokoval Zelenskyj zkoprnělého Orbána přímo na summitu EU

„Chceme chránit naše vlastní národní zájmy. Musíme dát jasně najevo, že jsme Maďaři, a proto vždy prosazujeme politiku vstřícnou vůči Maďarsku. Maďarská politika není přátelská k Ukrajině ani proruská, ale přátelská k Maďarsku,“ prohlásil v reakci na Zelenského kritiku o víkendu Orbán.

Maďarsko je závislé na Putinovi

Maďarsko v současnosti nejen jako jedna z mála zemí Západu nedodává Ukrajině žádné zbraně, ale dokonce blokuje dodávky zbraní Ukrajině přes své hranice. V rámci Evropské unie bojkotuje Budapešť také jakékoli snahy o rozšíření sankcí Západu vůči Kremlu na dodávky ruského plynu a ropy. Maďarsko je na Rusku závislé i pokud jde o dostavbu své jaderné elektrárny Paks, kterou Rusko nejen staví, ale také ji i financuje. Budapešť tak za tajných podmínek dostala od Moskvy na výstavbu Pakse úvěr od Ruska ve výši 12,5 miliardy euro (přes 300 miliard korun).

Orbán tak podle polského prezidenta Dudy dovedl Maďarsko „do téměř absolutní závislosti na Rusku“. Maďarský premiér by měl podle polského prezidenta alespoň teď svoji politiku změnit. „Vzhledem k ruské agresi proti Ukrajině, smrti stovek a tisíců civilistů, vzhledem k ostřelování obytných bloků, které je podle mezinárodního práva válečným zločinem, je pro mě těžké tento přístup pochopit,“ řekl Duda v rozhovoru pro polskou zpravodajskou televizi TVN24.

Krátkozraká Orbánova politika

Další tvrdá kritika Orbána zazněla včera ze strany polské diplomacie. „Orbán svojí politikou vůči Ukrajině, vůči Rusku, dělá chybu. Je to politika krátkozraká, motivovaná vnitropolitickými i předvolebními zájmy,“ prohlásil polský viceministr zahraničí Marcin Przydacz. „My máme úplně jinou politiku, jak vůči Ukrajině, tak vůči Rusku,“ uvedl Przydac.

Ruští vojáci na Ukrajině
Při invazi padlo i několik hlav ruských generálů, tvrdí Ukrajina. Uvedla jména

Podle polského serveru Onet.pl Polsko zvažuje, že se přidá k bojkotu setkání ministrů obrany V4 v Budapešti, který v pátek ráno kvůli maďarské politice vůči Ukrajině ohlásila ministryně obrany Jana Černonochová. „Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev,“ uvedla Černochová.

Ta dodala, že také nechce podpořit schůzkou Orbána v kampani těsně před parlamentními volbami, které se uskuteční už tuto neděli. Odhady očekávají velmi vyrovnaný souboj Orbána s prodemokratickou opozicí.