Říkalo se jim bunga bunga. Se jménem v dějinách nejdéle sloužícího italského premiéra, miliardáře a vlastníka mediálního impéria Silvia Berlusconiho se pojilo množství skandálů, oplzlé sexuální večírky v jeho vile za účasti mladinkých placených společnic ho ale „proslavily“ asi nejvíc. V pondělí Berlusconi zemřel. Jeho příznivci ho i přes četné aféry podle agentury AP považovali za charismatického muže, který pozvedl Itálii na světovou úroveň. 

Muž, který ovládl italskou televizi 

Berlusconi začínal jako podnikatel. „Jako developer do 70. let nashromáždil značné jmění. V roce 1980 založil Canale 5, první italskou komerční televizní síť. Na konci desetiletí stanice vytvořené Berlusconim ovládly italské vysílání,“ konstatuje encyklopedie Britannica. V 80. letech se stal i prezidentem fotbalového klubu AC Milán.

Zemřel Silvio Berlusconi
Zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Trpěl vážnou nemocí

Do politiky vstoupil v 90. letech. „Když počátkem desetiletí zdecimovaly politický establishment korupční skandály, Berlusconi zaplnil díru na trhu a založil novou stranu Forza Italia (Vzhůru, Itálie). Jeho vláda padla po osmi měsících,“ uvádí AP. 

V roce 2001 byl ale premiérem zvolen znovu. Pomohla mu k tomu agresivní kampaň v jeho médiích. „Jako obchodník, který znal sílu obrazu, zavedl Berlusconi politické kampaně v americkém stylu, které proměnily šedý svět italské politiky,“ píše AP. 

Podpora Iráku i řeči o nacismu

Berlusconiho kariérní vrchol se ale neobešel bez sporných kroků. „Podpořil americkou invazi do Iráku a jeho rozhodnutí vyslat do této země italské vojáky se stalo extrémně nepopulárním. Další kritiku si vysloužil za pokračující italské ekonomické potíže,“ konstatuje encyklopedie Britannica. 

Zemřel Silvio BerlusconiZemřel Silvio BerlusconiZdroj: ČTK

Na mezinárodní scéně Berlusconi vyvolal rozruch například v roce 2003, když nevybíravě odpověděl na kritiku německého europoslance Martina Schulze (který zmínil to, za co Berlusconiho kritizovala i italská opozice - že i jako premiér nadále prostřednictvím svých médií mohl ovlivňovat veřejné mínění). „Jeden italský producent chystá film o nacistických koncentračních táborech. Navrhnu mu, pane Schulzi, aby vás obsadil do role dozorce. Hodil byste se na ni skvěle,“ prohlásil Berlusconi. 

Jeho třetí funkční premiérské období trvalo od roku 2008 do roku 2011, tehdy ho už ale výrazně poznamenaly stále četnější sexuální skandály i soudy týkající se korupce a daňových úniků. 

Bujaré večírky s nezletilými společnicemi

Pověstné byly jeho bujaré večírky zvané bunga bunga, na které zval mladinké společnice. „Chlubil se svým libidem a ve svých vilách bavil přátele a světové vůdce. Po jednom večírku noviny informovaly, že ženy byly oblečené jako ‚malí Santové‘,“ připomíná agentura AP. 

Večírky se dotkly i české politické scény. V roce 2009 španělský list El País přinesl sérii paparazzi fotek z Berlusconiho vily, na nichž byl český premiér Mirek Topolánek. Ten pak sice svou návštěvu potvrdil, zároveň ale říkal, že snímky nahého muže, kterým má být údajně on, jsou fotomontáží. 

Silvio Berlusconi na tribuně při sledování zápasu AC Milán
Triumfy, korupce a autobus plný prostitutek. Berlusconi měl pro fotbal vášeň

Záliba v mladých dívkách Berlusconiho dostihla, když se s ním po jeho účasti na 18. narozeninách zpěvačky Noemi Letizie rozvedla jeho první manželka. „Nemůžu zůstat s mužem, který chodí s nezletilými dívkami,“ prohlásila tehdy podle listu The Guardian Berlusconiho první žena. 

Kvůli svým vztahům skončil i u soudu. „V roce 2013 patřila mezi hosty jeho večírku nezletilá marocká tanečnice, o níž žalobci tvrdili, že měla sex s Berlusconim výměnou za peníze a šperky,“ připomíná agentura AP. Berlusconi ale nakonec obvinění zvrátil.

Nařčení z placeného sexu vždy odmítal. „Nikdy jsem nepochopil, jaké bych z toho měl uspokojení, když by chyběla radost z dobývání,“ prohlašoval. 

U soudu byl jako doma

U soudů byl z různých důvodů jako doma - obviněn byl mimo jiné z korupce či daňových úniků. Z většiny obvinění se nakonec vyvlékl tím, že se tak dlouho odvolával, až byla věc promlčena. Nakonec ale odsouzení alespoň za některé činy neunikl. „V roce 2012 ho soud odsoudil za daňové úniky. Trest si odsloužil veřejně prospěšnou prací, kdy pečoval o starší pacienty s demencí,“ uvádí BBC

Italské vrcholové politiky se ale nevzdal. Zůstal poslancem a působil jako senátor. Opětovný volební úspěch zažil v posledních italských volbách, po nichž se jeho strana Vzhůru, Itálie stala součástí vítězné koalice. 

Silvio Berlusconi
Hříšník v kádru, sny o novém velkoklubu. Monza je hračkou Berlusconiho

S novou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou se ale neshodoval v otázce zahraniční politiky. Berlusconi se totiž i v době ruské invaze na Ukrajinu chlubil blízkými styky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem - údajně si spolu u příležitosti Berlusconiho narozenin vyměnili pozdrav v podobě lahví s alkoholem.