V Holíči, nacházejícím se v Trnavském kraji, došlo při předčasných slovenských parlamentních volbách ke kuriózní situaci. Jedné ženě tam volební komise neumožnila odvolit. Nebyla zapsaná ve volebních seznamech. Přivolaní policisté zjistili, že má české občanství, což žena nevěděla.

O neobvyklém případu informoval slovenský portál MyZáhorie.Sme.sk. „Muž podle policie tvrdil, že žena se nemůže zúčastnit voleb, neboť není zapsána v seznamech. Policisté situaci ve volební místnosti prověřili a vysvětlili, že ačkoli má na Slovensku přechodný pobyt, stále je občankou České republiky a volební právo se ni nevztahuje,“ upřesnil web.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku (30. 9. 2023)
Slovenské volby: První odhady favorizují Progresívné Slovensko Michala Šimečky

Něco podobného zažila Emília Danihelová z Rohožníku, která též nemohla odvolit. „Trvalý pobyt mám ve Štefanově, přechodný pobyt v Rohožníku. Tady však nesmím volit, tak se musím dostat do Štefanova,“ citoval ji zmíněný portál. Místa jsou od sebe vzdálená asi bezmála čtyřicet kilometrů.

Vězni navařili a odvolili

O dalším volebním příběhu informoval slovenský portál MyLevice.Sme.sk Ve městě Želiezovce, nacházejícím se v okrese Levice v Nitranském kraji na jižním Slovensku, odvolilo asi padesát odsouzených. Ve městě je totiž Ústav pro výkon trestu odnětí svobody, kde si odpykává trest 579 lidí.

O předčasné parlamentní volby byl na Slovensku velký zájem už od brzkých ranních hodin.
Slovenské volby táhnou. Šimečka odvolil v Bratislavě, Fico odjel na vesnici

Před třemi lety jich tam přitom přišlo asi jen dvacet. Odsouzení, kteří museli požádat o vydání voličských průkazů, přišli do volební místnosti rovnou z vězeňské kuchyně. „Dukátové buchtičky a speciální strava už byly navařeny, ve varnicích měli rozdělaný guláš na večeři. Chystaly 580 porcí,“ informoval web.

Uvedl též, že ve slovenských věznicích je aktuálně téměř 10 tisíc obviněných a odsouzených. Zájem o volby nahlásilo přibližně 1700 z nich.