Rybář Yiannis Geladas natočil pravděpodobně žraloka mako neboli žraloka krátkoploutvého, který je považován za nejrychlejší druh tohoto dravce na světě. Dokáže plout rychlostí až 70 kilometrů za hodinu.

Řecký rybář natočil záběry během své výpravy v Jónském moři, přibližně tři kilometry od přístavu Zakynthos, mezi městem Kyllini a ostrovem Kefalonie.

Útok žraloka, ilustrační foto.
Žralok v egyptské Hurghadě zabil mladého Rusa. Brutální útok natočily kamery

Žralok na nich elegantně plave podél lodi, která ho příliš nezajímá. Komentář rybáře u videa ukazuje na velké překvapení. „První žralok, kterého jsem kdy viděl v našich vodách,“ uvedl podle deníku The Mirror a doplnil, že zvíře nebylo vůbec agresivní. Naopak bylo klidné a plavalo vedle lodi jako delfín.

Video žraloka, které natočil řecký rybář:

Zdroj: Youtube

Podél lodi plaval hodinu

Portálu Daily Star se Geladas svěřil s tím, že vidět dravého tvora byl úžasný zážitek. „Rozhodli jsme se k němu přijet blíž, spatřili jsme velkou ploutev a žralok se k našemu překvapení vynořil přímo na hladině. Před přídí pak plaval déle než hodinu,“ popsal.

Lidé komentující jeho video namítli, že mohl sledovat loď proto, že byl zvyklý na to, že většina lidí z plavidel odhazuje do moře odpadky.

Žraloci mako jsou podle vědců spíše samotářští, dokážou plavat na velmi dlouhé vzdálenosti a většinu svého života tráví hledáním potravy a partnerů. Spatřit tento druh je velmi vzácné, protože se stal obětí průmyslového rybolovu a mezinárodního obchodu s ploutvemi.

Žralok je tu vzácností

V blízkosti řeckého ostrova je jejich výskyt rovněž velmi vzácný. Přesto, že se žraloci ve vodách kolem Řecka vyskytují, jsou jejich útoky spíše raritou. Ve Středozemním či Egejském moři plave například žralok modrý, žralok veliký nebo žralok ostroun obecný, většina z nich nepředstavuje pro člověka žádnou hrozbu. Dravci se navíc obvykle zdržují spíše v hlubších vodách a blíž k pobřeží neplavou.

Za posledních 170 let bylo v řeckých mořích zaznamenáno jen dvacet hlášených útoků žraloků, z nichž většinu ohlásili potápěči a plavci poblíž Korfu. Dá se tedy říct, že v řeckých vodách je s ohledem na výskyt žraloků bezpečno.

Jak vypadá žralok mako zblízka?

Zdroj: Youtube

Egypt, Bahamy i Španělsko

V poslední době se objevilo několik dalších zpráv o výskytu žraloků u oblíbených letovisek. Začátkem tohoto měsíce například přišla americká turistka na Bahamách kvůli útoku žraloka o nohu. Před několika dny byl spatřen žralok i na pláži Costa Blanca ve Španělsku.

Žralok bílý
Strach nejen v Hurghadě. Jak přežít útok žraloka? Držet oční kontakt, necákat

Na začátku června pak u jednoho z egyptských letovisek u Rudého moře zemřel na následky útoku žraloka muž. Ve vodách poblíž oblíbené turistické destinace Hurghada na něj měl zaútočit žralok tygří.

Útoky těchto predátorů jsou v pobřežních oblastech Rudého moře vzácné, v roce 2022 ale na stejném místě po nich zemřely dvě ženy.