Obraz původně visel v neapolském kostele Santa Maria della Caritá, úřady jej ale v minulosti svěřily do úschovy důvěryhodné místní rodině. Z neznámých důvodů pak ztratily přehled o tom, kam dílo deponovaly, a domnívaly se, že se po malbě slehla zem. Mezitím si ji ale rodina v městečku Gragnano předávala z generace na generaci.

„Úřady naposledy kontrolovaly soukromou rezidenci, kde se Botticelliho malba nachází, před více než 50 lety. Potom se na ni zcela nevysvětlitelně zapomnělo,“ uvedl Massimiliano Croce z neapolské policie, který má v popisu práce ochranu kulturního dědictví. Podle něj se nyní zkoumá, kdo je právoplatným vlastníkem díla.

Kunsthistorik Peppe Di Massa uvedl, že obraz Madony s dítětem pocházející z Botticelliho pozdního období patřil k jeho milovaným dílům, protože podoba Madony je inspirovaná jeho milenkou a múzou Simonettou Vespucciovou, která zemřela ve 23 letech.

Deník The Guardian s odkazem na knihu Ronalda Lightbowna napsal, že Botticelli obraz Madony s dítětem daroval papeži Sixtovi IV. a ten jej pak věnoval malému kostelu v Kampánii, aby získal přízeň rodiny Medicejských, kteří v oblasti měli majetek.

Tyto obrazy rozhodně stojí za to vidět na vlastní oči:

Dav, který si fotí obraz Mony Lisy v pařížském Muzeu Louvre.
Cestujeme za uměním: 15 slavných obrazů, které stojí za to vidět na vlastní oči

„Papež ho věnoval malému venkovskému kostelíku jako projev úcty, aby získal ekonomickou podporu mocné rodiny Medicejských pro financování dokončení Sixtinské kaple v době, kdy bojoval s penězi,“ citoval Di Massu list La Repubblica.

Určit hodnotu Botticelliho obrazů je složité, protože většinu z nich vlastní světová muzea a galerie a prakticky se neprodávají v aukcích. V roce 2021 se jeho portrét mladého muže držícího medailon vydražil v New Yorku za 92,2 milionů dolarů (dvě miliardy korun).