Zatímco v Paříži už nepokoje vystřídala slavnostní vojenská přehlídka a další oslavy státního svátku, vysoko v Alpách v Provence 150 obyvatel vesničky La Vernet stále s obavami čeká, co se dozví o osudu malého Émila. A mrazí je i stíny dřívějších tragédií.

Anneliese Michelová (21 září 1952 - 1. července 1976), německá katolička, o které se tvrdilo, že byla posedlá démony a následně podstoupila vymítání, jež vedlo k její smrti
Když filmový horor ožije. Vymítání ďábla z těla stálo v roce 1976 ženu život

„Máme dojem, že od soboty ta dramata prožíváme znovu: tři během patnácti let, to je pro tak malou vesnici, jako je naše, opravdu hodně. Navíc teď jde o dítě, kterému je teprve dva a půl roku. Mám o La Vernet velké obavy,“ povzdechl si pro list Lyone Republicaine místní rodák Christian Mollet, jehož otec byl dlouholetým starostou.

Zdroj: Youtube

Dítětem, o které se bojí celá vesnice a ví o něm nejen celá Francie, ale i část světa, je malý Émile. V sobotu dopoledne byl na návštěvě u prarodičů. Hrál si na zahradě a pak beze stopy zmizel.

Émile rád běhal za motýly

Britský deník Metro zmínil, že chlapec rád běhal za motýly. „Émile vždycky honil motýly a mohl doběhnout docela daleko, než se někam schoval, aby si zdříml,“ řekl podle Metra zdroj ze záchranářských složek.

Následovalo rozsáhlé pátrání. Vzlétly helikoptéry i drony, policisté navštívili všechny domy, prohlédli auta, vyslechli řadu lidí. Policisté, záchranáři, specialisté i dobrovolníci podrobně prošli stovku hektarů členitého terénu. Po chlapci však jakoby se slehla zem.

Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos.Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únosZdroj: Profimedia

„Dva dny se téměř osm set lidí střídalo v nepřetržitém pátrání po chlapci v okruhu pěti kilometrů od místa, kde byl naposledy spatřen,“ citoval britský deník The Independent prefekta departementu Alpes-de-Haute-Provence Marca Chappuise, který ocenil pomoc sousedů, výletníků, myslivců a dalších. Policie ukončila ve čtvrtek pátrání v terénu a vyhodnocuje získané informace.

Děsivá vražda i pád letadla

The Independent připomněl, že před patnácti lety otřáslo obcí jiné neštěstí. Místní mladík, ve vsi dobře známý, surově umlátil majitelku kavárny Café du Moulin Jeanettu Grososovou. Lidé ve vsi ji považovali za „místní instituci“ a starosta François Balique se obával, že se obec bude z tragédie dlouho vzpamatovávat.

Zdroj: Youtube

Jenže už za sedm let, 24. března 2015, bylo okolí La Vernet dějištěm ještě děsivější události. V horách u obce zahynulo 150 lidí na palubě Airbusu, letu 9525 společnosti Germanwings z Barcelony do Düsseldorfu.

„Druhý pilot Andreas Lubitz využil chvíle, kdy kapitán opustil kokpit a navedl letadlo na sestupný let. O deset minut později letadlo vlétlo vysokou rychlostí do hory. Vyšetřování ukázalo, že Lubitz měl potíže s depresemi a hrozilo mu, že přijde o licenci,“ shrnul list příčinu havárie.

Snímek pořízený 13. dubna 2015 francouzským ministrem vnitra ukazuje trosky na místě havárie německého Airbusu A320 poblíž vesnice Le Vernet.Snímek pořízený 13. dubna 2015 francouzským ministrem vnitra ukazuje trosky na místě havárie německého Airbusu A320 poblíž vesnice Le VernetZdroj: Profimedia

Pozůstalí po obětech tehdy požadovali, aby trestní spoluodpovědnost za tragédii nesli i lékaři psychicky nemocného pilota a letecká společnost. Lubitz před smrtí totiž se svými problémy byl u několika lékařů, přesto mu bylo umožněno usednout do kokpitu.