Členové historického a archeologického klubu hledali po lesních cestách na rozloze 1800 hektarů v lesnictví Żółwin hřebíky, které rozházel kdosi, kdo je umně přiletoval k podložkám, aby vždy mířily ostrou špičkou vzhůru.

Lesník je přesvědčen, že „neznámý samaritán“ se tímto způsobem pokouší bojovat proti prostituci: do lesa často zajíždějí zákazníci místních prostitutek namísto do hodinových hotelů. Po lese se také nelegálně prohánějí jezdci na čtyřkolkách a terénních motocyklech. Obětí pastí se ale stávali i cyklisté - a také sám lesník.

Moře skrývají mnohé poklady. Nejen vraky, ale i sochy, zbytky mostů či starověkých cest. Ilustrační foto
Na dně moře v Chorvatsku se ukrýval poklad. Tisíce let o něm nikdo nevěděl

Hledači pokladů v lese našli kromě hřebíků i spoustu šrotu, vlásenek, mince z druhé světové války, které však z historického hlediska nepředstavovaly žádný poklad. A náhodou se podařilo najít i snubní prsten lesníka Katy.

Pátrání vzdal po měsících 

„Krátce po svatbě jsem odjel do Německa sklízet chřest. Byla to těžká dřina, zhubl jsem o 15 kilogramů. Prsten mi po prstu klouzal,“ zavzpomínal Kata. Když se vrátil do práce v lese, jednou s rukavicí sejmul i prsten - a ten pak už jen marně hledal, než po pár měsících pátrání vzdal. Teď před pátrači zažertoval, že možná najdou i jeho prstýnek. V úspěch ale nikdo doopravdy nevěřil.

Ilustrační snímek
Šla na potrat. Američan s rozhodnutím přítelkyně nesouhlasil, zastřelil ji

„Už dřív jsme prstýnky hledali, ale obvykle to bylo na něčí zahrádce. Sotva lze najít prsten po 23 letech na 1800 hektarech. Ale když už jsme odcházeli, kolega mávl hledačkou metr od cesty - a už se radoval z nálezu,“ vylíčil Piotr Glimasiński.

Ukázalo se, že jde o lesníkův prsten. Háček je jen v tom, že se prsten už na lesníkův prst nevejde. Lesník se zapřísahá, že od svatby nepřibral, ale ruce mu zhrubly a zesílily prací v lese.