Zdála se to být jedna z mála jistot v politicky dnes zcela roztříštěném Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová. Dnes totiž není jasné, kdo je na Slovensku v parlamentu opozice a kdo vládní strany. Chaos vyúsťuje v zákony a opatření s novými výdaji ve výši stovek miliard korun a slovenský rozpočet rychle padá do dluhové spirály. Jenže první žena země podle zatím neoficiálních informací nechce svůj mandát obhajovat.

Bývalá prozápadní vláda Eduarda Hegera ztratila nejdříve většinu v parlamentu a když velká část ministrů vlády bez důvěry odešla, nebo musela odstoupit ze svých funkcí, jmenovala prezidentka Čaputové novou úřednicko-odbornickou vládu v čele s premiérem Ludovítem Ódorem.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Čaputová znovu čelila útokům ze strany Fica. Je Sorosovým dítětem, prohlásil

Jenže, když se minulý týden hlasovalo o důvěře, bylo pro tento kabinet jen 34 poslanců z přítomných 138. Což znamená, že proti hlasovala i většina doposud vládních poslanců. Především z hnutí Obyčejní lidé Igora Matoviče, hlavní strůjce politického chaosu v zemi.

Prezidentka váhá

Po další vládě bez důvěry se teď začal povážlivě kývat i poslední politický pilíř Slovenska v podobě právě prezidentky Čaputové a její kandidatury v jarních prezidentských volbách. „To, co musím zvažovat, jsou dalekosáhlejší aspekty toho, zda jsem schopná, při síle a zda budu schopná sloužit zemi, nebo zda bude země sloužit mě,“ vyhnula se Čaputová před několika dny odpovědi na dané téma.

Zuzana Čaputová při oslavách 75. výročí SNPZuzana Čaputová při oslavách 75. výročí SNPZdroj: ČTK/Deml Ondřej

Termín oznámení, zda bude znovu kandidovat, několikrát odložila. Teď slovenská média tvrdí, že chce tento týden oznámit, že začínající pátý rok v úřadě bude ten poslední.

Slovenští komentátoři už několik dní hledají důvody tohoto překvapivého kroku ještě ani ne padesátileté političky. „Prezidentka nikdy neměla velké mocenské ambice, chtěla být spojující osobností pro všechny části společnosti. V tomto směru mise Zuzany Čaputové selhala,“ uvádí například křesťansko-konzervativní internetový server Postoj.sk.

Proukrajinská prezidentka, proruští Slováci

Na Slovensku především narazil prezidentčin velmi jasný postoj k ruské agresi proti Ukrajině. Podle průzkumů Globsec jen 40 % Slováků považuje Rusko za viníka války na Ukrajině, 34 procent tvrdí, že ruskou agresi vyprovokoval Západ. Proti sankcím proti Rusku je dokonce 76 procent Slováků a nadpoloviční většina je také proti tomu, aby Slovensko poskytovalo zbraně Ukrajině.

Čaputová je v tomto s výraznou většinou Slováků v zásadním rozporu. „Tím, že pomáháme Ukrajincům, pomáháme i sami sobě, tím že ruský agresor zůstává, co nejdál od našich hranic,“ uvedla na konci května.

Jenže tento principiální postoj, sama na Ukrajině několikrát za války byla, naposledy společně s českým prezidentem Petrem Pavlem, z prezidentky udělal terč proruské kampaně. A také nesmírně brutálních útoků lídra opozice, expremiéra Roberta Fica. Ten o ní veřejně prohlašuje, že je americká agentka.

Čaputové také chodí dopisy, které vyhrožují zavražděním nejen jí, ale i její rodině. Na Fica už proto podala trestní oznámení. „Využiji však všechny právní prostředky. Jako matka na ochranu svých dětí. Jako občanka na ochranu instituce, kterou dočasně zastupuji,“ uvedla prezidentka.

Kdo, když ne Čaputová

Na Slovensku se spekuluje, kdo Čaputovou, která i přes pokles popularity ze 60 na 40 procent je stále favoritkou prezidentských voleb, v boji o prezidentské křeslo nahradí. Z prostředí středo-pravicových demokratických stran by to mohl být bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok, který v zahraniční politice zastává podobně jasné postoje, jako ona. „Tuto debatu vnímám, ale dokud se nevyjádří Zuzana Čaputová, nebudu k tomu nic říkat,“ říkal ale zatím médiím Korčok.