„Hadí ostrov. Svobodný ostrov svobodné Ukrajiny,“ uvedl prezident v příspěvku doprovázejícím video, na němž je vidět, jak na ostrov připlouvá v člunu, poté tam se spolupracovníky a vojáky pokládá květiny v barvách ukrajinské vlajky nebo dává na hladinu moře věnec. „Jsem vděčný všem, kteří zde bojovali proti okupantům. Uctili jsme památku hrdinů, kteří položili své životy v této bitvě,“ řekl Zelenskyj, který boj o Hadí ostrov označil za jeden z nejdůležitějších současného konfliktu.

Ukrajinští vojáci se připravují k přesunu do frontové pozice v oblasti Donbasu. Ilustrační foto.
Jak se žije v zákopech? Máme nízkou morálku a žádnou naději, tvrdí zajatí Rusové

Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov v Černém moři první den invaze na Ukrajinu loni v únoru. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy ke složení zbraní. Na konci loňského června se Rusové po řadě ukrajinských vzdušných a dělostřeleckých útoků z místa stáhli.

Spolu se Zelenským na videu z Hadího ostrova vystupuje mimo jiné vedoucí jeho kanceláře Andrij Jermak. Zelenskyj od čtvrtka navštívil Bulharsko, Česko, Slovensko a Turecko, kde byl ještě v pátek. V Oděské oblasti na jihu Ukrajiny byl ale na začátku července, napsala BBC.

Další vzdušný úder 

Ukrajina se i v noci na sobotu bránila ruskému vzdušnému úderu. Tentokrát úřady hlásí útok na Zelenského rodný Kryvyj Rih na jihovýchodě země. „Nepřítel udeřil v noci na Kryvyj Rih. Použil bezpilotní letouny. Zasáhl zemědělský podnik. Šestadvacetiletý muž utrpěl zranění. Ve středně těžkém stavu ho hospitalizovali,“ uvedl šéf Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak, podle něhož na místě vypukly dva požáry, zničeno bylo několik skladů a poškozeny jsou automobily a vybavení.

Účastníci summitu NATO ve Vilniusu
Ukrajina je o krok blíže NATO. Lídři se shodli na zrychleném vstupu do aliance

Ukrajinská armáda později podle webu Ukrajinska pravda informovala, že zničila v noci na sobotu pět ruských útočných dronů Šáhed. Některé bezpilotní stroje se protivzdušné obraně zlikvidovat nepodařilo, ale kolik jich bylo, ukrajinské vzdušné síly neuvedly. Zasáhly podle nich průmyslové objekty a infrastrukturu ve dvou ukrajinských regionech - v Kirovohradské a Dněpropetrovské oblasti, kde se nachází Kryvyj Rih.