Práce pro tajnou službu je podle agenta vystupujícího pod jménem Kwame dokonce více vzrušující než filmy s Jamesem Bondem. „Problém je, že když mluvíte o Bondovi, vytváří to špatné konotace. Lidé si myslí, že tu jsou jen běloši střední třídy, kteří řídí aston martina, milují ženy a mají povolení zabíjet. Ve skutečnosti to ale není pravda,” řekl Kwame moderátorům BBC rádia 1Xtra.

Před sedmdesáti lety začala jedna z vůbec nejkontroverznějších akcí amerických tajných služeb - přísně tajný program MK-Ultra:

Vedoucí tajného programu CIA MKUltra Sidney Gottlieb.
CIA chtěla lidem vymývat mozky. Tajný program MK-Ultra zneužil tisíce lidí

Jeho rozhovor je součástí kampaně, která chce ukázat veřejnosti, že britská tajná služba hledá více agentů s asijskými a černošskými kořeny. Sám Kwame je první černoch v rozvědce, který s médii mluvil. „Na mně vidíte, že to opravdu nemusí být jako v Bondovi. Chceme, aby nás slyšeli všichni bratři a sestry a aby věděli, že v MI6 je pro ně místo,” dodal.

Nabírání agentů z různých etnických skupin není v MI6 nic nového. Až do loňského listopadu ovšem museli zájemci dokázat, že mají alespoň jednoho rodiče Brita, napsala stanice BBC. Nyní stačí, že mají britské občanství a při výběrovém řízení prokážou, že mají správný přístup a potřebné dovednosti. „Pracovat u nás může kdokoliv bez ohledu na jeho původ,” zdůraznil Kwame.

V rozvědce je více žen, než si lidé myslí

Kwame také upozornil na to, že opravdový technický genius Q, který vymýšlí všechny špionážní přístroje, je ve skutečnosti žena. A stejně tak její zástupkyně. „Máme celou řadu Q, které dělají v našem rozvoji neuvěřitelné věci,” prohlásil.

Podle nejnovější zprávy ohledně platové nerovnosti v MI6 na základě etnického původu je ale v rozvědce stále převaha bělochů. Tvoří 91 procent zaměstnanců a jejich průměrný plat je o 13,2 procenta vyšší, informoval server The Independent.

Posláním je chránit lidi v Británii

Kwame je ředitel organizačního rozvoje a v podstatě má funkci šéfa finančního a personálního oddělení. Stejně jako všichni zaměstnanci britské tajné služby, i on vystupuje pod pseudonymem. Jediná veřejně známá osobnost je samotný šéf celé organizace, Richard Moore.

Před více než 80 lety popravili v londýnském Toweru posledního člověka v dosavadní historii:

Josef Jakobs začal po vypuknutí druhé světové války pracovat pro německou výzvědnou službu Abwehr, která od něj přijímala zprávy o situaci v Anglii
Poslední poprava v Toweru: Špion měl malý terč u srdce, tři střelci slepé náboje

Agent o svém zaměstnání řekl své manželce a sestře. Jeho děti ovšem nevědí, že táta je tajný agent. „Práce pro MI6 je sice dobře placená, ale mojí největší motivací je, že můžu mít na svět opravdový vliv. Koneckonců naší misí je chránit Británii a lidi, kteří v ní žijí,” prohlásil.

Zdroj: Youtube

Lidé si občas MI6 pletou s MI5. Obě jsou zpravodajské služby, které shromažďují informace týkající se bezpečnosti Británie. MI5 se ale zaměřuje na domácí bezpečnost, zatímco MI6 se zabývá operacemi v zahraničí. Jejím největším cílem je zastavit terorismus, přerušit aktivity nepřátelských států a posílit kyberbezpečnost.