Zdroj z Buckimghanského paláce oznámil, že rozhodnutí je preventivní. „Pokud by mezi pozvanými byl někdo covid pozitivní, ohrozilo by to příliš mnoho lidí. Alžbětě II. i dalším členům britské královské rodiny je to velmi líto, ale všichni zúčastnění chápou závažnost situace a věří, že jde o správnou věc,“ stojí ve vyjádření.

Grinch
Žena pro děti najala Grinche. Dělat to neměla, po návštěvě zůstala v šoku

Rozhodnutí příšlo po důrazných varováních lékařů a epidemiologů, kvůli stále rychleji se šířící variantě omikron. Odborníci apelují na občany, aby přes Vánoce byli opatrní a co nejvíce omezili své kontakty. Britský profesor Chris Whitty řekl, že by lidé během vánočního období měli zvážit účast na večírcích a jiných akcích a upřednostnit to, na čem záleží, tedy zdraví.

Obavy z omikronu

Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace se varianta omikron šíří rychleji, než předchozí mutace koronaviru. Kmen se stal dominantním a v Londýně překonal předchozí variantu delta.

V pondělí Spojené království ohlásilo své první úmrtí na tuto mutaci a ve středu oznámilo 78 610 nových případů koronaviru – nejvyšší počet denních přírůstků od začátku pandemie. Předchozí denní rekord byl 8. ledna.