Vůbec první fotografii nového britského krále Karla III. při plnění státních povinností zveřejnila britská královská rodina. Panovník je zachycen s legendární červenou krabicí - boxem, ve kterém monarcha dostává korespondenci a nejdůležitější dokumenty. Na snímku Karel III. sedí v jedné z místností Buckinghamského paláce, v pozadí za ním je vidět historická fotografie jeho rodičů - zesnulé královny Alžběty II. a prince Philipa.

Královna Alžběta II. milovala sladké.
Bývalý šéfkuchař zmátl Alžbětu II. svým pokrmem. Její odpověď ho překvapila

Králova matka byla při vybírání dokumentů z červené krabice zachycena v době své vlády mnohokrát. Box je jedním z ikonických předmětů pojících se s prací britského panovníka. „Červená krabice obsahuje vládní dokumenty ze Spojeného království i dokumenty od zástupců zemí Commonwealthu. Listy v zamčené krabici králi doručuje kancelář jeho osobního tajemníka,“ vysvětluje oficiální profil královské rodiny na sociálních sítích.

Díky červené krabici je tak panovník neustále v obraze. „Její Veličenstvo královna Alžběta II. dostávala krabice prakticky každý den své vlády, včetně víkendů a prázdnin. Jedinou výjimkou byly Vánoce,“ uvádí profil královské rodiny.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou.
Karel III. a jeho nejbližší tým? Král spoléhá na rodinu, chystá ale i vyhazovy

Snímek, na němž je Karel III. zachycen se svou červenou krabicí, je tak výrazem kontinuity monarchie. Tuto symboliku na snímku podporuje i to, že v pozadí za novým králem se nachází právě snímek jeho rodičů.

Nově zveřejněný obrázek je vůbec první oficiální fotkou Karla III. od pohřbu jeho matky, královny Alžběty II., který se uskutečnil v pondělí 19. září. Královna zemřela 8. září 2022 ve svém skotském sídle Balmoral ve věku 96 let. Dva dny před smrtí poprvé oficiálně přijala novou britskou premiérku Liz Trussovou.

Očekává se, že nový král Karel III. zavede jako panovník některé změny, například plánuje zmenšit náklady na chod monarchie. Konkrétně chce zúžit počet seniorních členů královské rodiny - tedy těch, kteří absolvují veřejná vystoupení a jsou placeni z peněz britských daňových poplatníků. Místo současných jedenácti má jít nově o pouze sedm lidí.

Dle očekávání mají seniorními členy britské královské rodiny za vlády Karla III. být král a jeho manželka (tedy Karel III. a jeho manželka Camilla), princ a princezna z Walesu (tedy princ William s manželkou Catherine), královská princezna Anna a hrabě a hraběnka z Wessexu (tedy nejmladší bratr Karla III. princ Edward a jeho žena Sophie). Podle průzkumů tento záměr nového krále podporuje většina Britů.