První příznivci královny, které zemřela ve čtvrtek odpoledne, se před Buckinghamským palácem shromáždili už po prvních zprávách o jejím zhoršeném zdravotním stavu. Po večerním oznámení úmrtí se pak u královského sídla sešel velký dav a mnozí lidé přicházeli i po půlnoci.

Britský tisk informuje o úmrtí britské královny Alžběty II. na snímku pořízeném 9. září 2022 v Manchesteru
Máme zlomená srdce. Smrtí Alžběty II. končí jedna epocha, reagují Britové

Rozloučit se s Alžbětou II. přišli lidé všech věkových kategorií i z nejrůznějších zemí, uvedla stanice Sky News. Zasmušilé ticho dav občas přerušil zpěvem hymny Bože ochraňuj královnu.

Zdroj: Youtube

Někteří ze shromážděných přinesli květiny, které položili před brány paláce, jiní se pod deštníky v barvách Británie podělili o přípitek. Truchlící na nedaleký mohutný pomník královny Viktorie vyvěsili velkou britskou vlajku.

Inspirativní žena 

Žena, která se Sky News představila jako Sarah, k Buckinghamskému paláci zamířila hned po své dvanáctihodinové pracovní směně, aby na místě položila květiny. „Je to naše královna a je jediná, kterou jsem kdy znala,“ vysvětlila Sarah.

Královna Alžběta II.
Zemřela královna Alžběta II. Nejdéle vládnoucí panovnici bylo 96 let

Další z přítomných, Linda, naskočila na vlak z jihoanglického Brightonu do Londýna ve chvíli, kdy uslyšela zprávy o královnině úmrtí. „Cítila jsem, že je mojí povinností tu být. Byla to úžasná žena - inspirativní,“ řekla o zesnulé panovnici.