Sál se pro veřejnost otevřel krátce po 18:00 SELČ. Frontu, která se vine po jižním břehu Temže a je dlouhá už 4,5 kilometru, vedl 24letý skaut Enver Eng. Stanici BBC řekl, že pro něj byla "ohromná čest" moci takovou úlohu pro královnu vykonat. Alžběta II. byla podle něj "skvělá a zlepšila životy mnoha mladým lidem".

Rakev na lafetě tažené šestispřežím Královského dělostřeleckého pluku doprovázeli nový král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Zástup kráčel pohřebním tempem 75 kroků za minutu, které udávaly bubny i žestě vojenského orchestru.

Vůz veze rakev se zesnulou královnou Alžběty II. do Buckinghamského paláce v Londýně, 13. září 2022
Rakev s Alžbětou II. je v Londýně. V Buckinghamském paláci ji přijal Karel III.

Asi hodinu předtím, než průvod vyšel z královského sídla, londýnská radnice na twitteru upozornila, že všechny plochy určené pro přihlížející už jsou plné a policie nebude pouštět další zájemce. Zhruba dvoukilometrová cesta centrem Londýna byla zalitá sluncem a lemovaly ji desetitisíce lidí, z nichž někteří hlasitě tleskali, když je průvod míjel.

Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.

Vedle koruny i nyní ve Westminsterském sále leží věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela, nebo snítky levandule a rozmarýnu ze zahrad královského hradu Windsor.

Za novým králem a jeho sourozenci - princeznou Anne, princem Andrewem a princem Edwardem - šli v průvodu královnini vnuci, tedy následník trůnu princ William, jeho mladší bratr Harry a jejich bratranec Peter Phillips, syn princezny Anne. Následovali další členové rodiny - manžel princezny Anne Tim Laurence, královnin bratranec vévoda z Gloucesteru a synovec, hrabě ze Snowdonu.

Princové Andrew a Harry na rozdíl od krále, princezny Anne či prince Williama neměli své vojenské uniformy, ačkoli Harry deset let sloužil v armádě. Jeho mluvčí před začátkem průvodu uvedl, že "Harryho vojenská služba nespočívá v uniformě".

Ženské příslušnice královské rodiny včetně manželky Karla III. Camilly a rovněž Kate a Meghan, tedy manželek princů Williama a Harryho, zamířily do parlamentu autem.

Smuteční průvod s rakví zesnulé britské královny Alžběty II. se 12. září 2022 vydal z paláce Holyroodhouse do katedrály svatého Jiljí v Edinburghu. Za pohřebním vozem kráčí král Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andr
S královnou Alžbětou II. se v Edinburghu za den rozloučily desetitisíce lidí

Tisíce lidí už od pondělí stojí ve frontě, kde čekají na možnost poklonit se rakvi s královnou, která bude ve Westminsterském sále uložená do pondělních 07:30 SELČ. Sál se pro veřejnost otevře dnes v 18:00 SELČ. Britové pohřbí Alžbětu II. v pondělí, na kdy vláda vyhlásila státní svátek.

Westminsterský sál je nejstarší částí paláce. V roce 1097 jej nechal postavit anglický král Vilém II. Ryšavý. Ve své téměř původní podobě stojí i dnes.