Přestože při veškerých veřejných vystoupeních nosila britská královna Alžběta II. poměrně okázalé a výrazné klenoty - od korunek přes těžké náhrdelníky po výmluvné brože, ve smrti si přála jednoduchost. K věčnému odpočinku tak byla v pondělí 19. září uložena pouze ve dvou nejoblíbenějších špercích.

„Ještě před posledním rozloučením odbornice na šperky Lisa Levinsonová pro list Metro odhadovala, že královna bude pohřbena pouze se zlatým snubním prstenem a drobnými perlovými náušnicemi,“ zmiňuje list The Independent. A podle všech dostupných informací byl tip Levinsonové správný.

Královnina mohutná sbírka šperků, která dle odhadu čítá přes čtyři sta různých kusů, tak zůstala neporušená pro její dědičky. Je velmi pravděpodobné, že klenoty nebudou po smrti panovnice ležet ladem, ale lidé je spatří na hlavách, krcích, hrudnících a zápěstích nejvýznamnějších členek britské královské rodiny. Kdo přesně dostane jaké šperky zatím není známo (obsah závěti královny je utajen), na jména majitelek jednotlivých kusů budou muset zvědavci počkat do chvíle, než je dámy vynesou na veřejnost. Dá se ale přibližně odhadnout, které ženy to asi budou.

Šperky a klenoty Alžběty II.
- Šperky, které za života nosila královna Alžběta II., lze rozdělit do dvou skupin.

1. Korunovační klenoty
- Jde o zhruba sto kusů nejvýznamnějších a nejcennějších předmětů, symbolů moci panovníka.
- Patří sem třeba žezlo, jablko a několik královských korun (včetně koruny svatého Eduarda, kterou měla na sobě při korunovaci Alžběta II., a stejná koruna byla následně položena na její rakvi při obřadech) či několik mečů.
- Technicky je majitelem panovník.
- Reálně s nimi ale nemůže nakládat podle své vůle - nemůže je prodat či odkázat některému členovi rodiny. Po něm je vždy dědí pouze nový panovník.
- Je to proto, že klenoty musí být uchovány pro britský lid.
- Jsou uloženy v pevnosti Tower of London a přísně střeženy.
- Panovník si je na sebe dává při zvlášť významných událostech, například korunovaci či zahájení zasedání parlamentu. Má právo je krátkodobě (například pro konkrétní událost) zapůjčit jinému členovi královské rodiny (nejčastěji následníkovi trůnu, pokud to situace vyžaduje).

2. Klenoty z osobní sbírky šperků Alžběty II.
- Ví se o nich mnohem méně, než o korunovačních klenotech.
- Počet ve sbírce se odhaduje na více než 400 kusů (ale některé odhady zmiňují i cca 300 kusů).
- Patří sem šperky, které Alžběta II. zdědila po svých předcích, dostala darem nebo si sama koupila/nechala vyrobit.
- Ve sbírce lze najít koruny, náhrdelníky, náušnice, brože, náramky i prsteny. Patří sem třeba slavný Diamantový diadém, ve kterém bývá Alžběta II. často vyobrazována.
- Podle některých zdrojů jsou šperky uloženy v trezorové místnosti pod Buckinghamským palácem.
- Šlo o soukromý majetek panovnice, mohla s ním tedy libovolně nakládat (prodávat, půjčovat, darovat, odkazovat).

Zdroj: The Jewellery Editor

Největší šance? Královna manželka a princezna z Walesu

Už za života královna své dceři, vnučkám i snachám některé šperky ze soukromé kolekce půjčovala nebo dokonce i darovala. Krásné kusy tak byly viděny na princezně Dianě, současné královně manželce Camille, hraběnce Sophie, princezně Kate, princezně Beatrice či vévodkyni Meghan. Podle odborníků je tak nasnadě, že právě tyto ženy si "rozeberou" třpytivé dědictví.

„V tom celém se ale budou zřejmě řídit dle jasné hierarchie. Nyní je to královna manželka Camilla, kdo má právo si jako první vybírat ze šperků zesnulé panovnice. Za ní následuje samozřejmě princezna z Walesu, bývalá Kate Middletonová,“ vyjádřila se pro server Entertainment Today odbornice na královskou rodinu Katie Nichollová.

S tímto názorem souhlasí i odborníci oslovení serverem The Jewellery Editor. „Pokud se královna držela tradicí, většinu ze svých šperků zanechala dalšímu panovníkovi, tedy Karlu III. a jeho manželce. Ovšem v závěti samozřejmě mohou být i nějaká překvapení. Šance má jako budoucí královna také Catherine,“ uvádí server. 

Naopak například manželka druhého syna současného panovníka Karla III., vévodkyně ze Sussexu Meghan, už tak velké naděje na královniny šperky nemá. „Jsem přesvědčena o tom, že v určité době bude smět některé šperky nosit, ale v pořadí čekatelek stojí mnohem níže,“ nastínila Nichollová.

Větší šance než Meghan, která se i s princem Harrym vzdala pozice seniorních členů královské rodiny, budou mít dcera Alžběty II. Královská princezna Anna, či vnučky zesnulé panovnice, princezny Beatrice a Eugenie. Některé kousky zřejmě dostane manželka královnina nejmladšího syna, hraběnka Sophie, která byla dle různých zdrojů pro Alžbětu II. jako vlastní dcera.

Pravděpodobné rovněž je, že si jednotlivé dědičky neodnesou zděděné šperky (až na některé drobnější kusy) k sobě domů, ale kolekce bude i nadále uchovávaná celistvě na jednom místě. Tím je podle dostupných informací Buckinghamský palác. „Nachází se v bunkru pod ním, který odolá i raketovému útoku, a alarm z bunkru je přímo napojen na místní policejní stanici,“ zmiňuje server The Jewellery Editor.

Zachování tradice

Odborníci každopádně očekávají, že stran odkázaní šperků se Alžběta II. řídila stejnými pravidly, jako její předci. A také, že nic neponechala náhodě, aby bylo zcela jasné, na kom chtěla vidět ten který konkrétní kousek ze své vzácné sbírky.

Vždyť i ona sama se k její většině dostala děděním. „Třeba královna Alexandra, která zemřela v roce 1925, nezanechala závěť, ovšem zůstal po ní detailně vypracovaný seznam všech jejích šperků, přičemž v něm vždy bylo uvedeno, komu mají být jednotlivé kusy odevzdány po její smrti. Když pak v roce 1953 zemřela královna Mary, většinu svých šperků odkázala právě královně Alžbětě II. Panovnici odkázala své šperky rovněž královna Alžběta, Královna Matka, čímž se významně rozšířila rodinná soukromá sbírka,“ nastiňuje britská mutace magazínu Harper´s Bazaar

close V soukromé kolekci Alžběty II. samozřejmě nechybí korunky. Některé podědila i po své matce Alžbětě (na snímku). Jednou z nich je tiára Lotosový květ. info Zdroj: Wikimedia Commons, Archives New Zealand, CC BY 2.0 zoom_in V soukromé kolekci Alžběty II. samozřejmě nechybí korunky. Některé podědila i po své matce Alžbětě (na snímku). Jednou z nich je tiára Lotosový květ

Podle odborníka na královskou rodinu Joshe Roma se podobně jako její předchůdkyně zřejmě rozhodla i Alžběta II. „Je pravděpodobné, že chtěla dát kousky ze své soukromé kolekce svým milovaným. Hlavní část kolekce ale asi přejde na Charlese a Camillu, a pak na Kate, takže ostatním už velké kusy nezbydou,“ poznamenal Rom pro list New York Post.

Boj o zásnubní prsten

Byť v soukromé sbírce šperků Alžběty II. je každý kus mistrovským dílem šperkařů, mezi těmi, jejichž příští osud odborníky na královskou rodinu zajímá nejvíc, je drobný prsten. Ten se sice ani svou cenou, ani velikostí nemůže rovnat některým jiným z kolekce, bezpochyby ale šlo o kus, ke kterému měla Alžběta II. vůbec nejhlubší citový vztah. Tím prstenem je zásnubní, který dostala od svého milovaného manžela prince Philipa.

Princ Philip ho své příští ženě poprvé nasadil v roce 1947, když ji požádal o ruku. „Je známo, že do prstenu nechal vévoda z Edinburghu zasadit diamanty z korunky, která patřila jeho matce. Všechno ale mělo jeden háček. Prsten byl totiž na Alžbětin prst příliš velký. Naštěstí se jej podařilo zmenšit, a tak v době, kdy bylo zasnoubení oznámeno veřejně, už seděl,“ připomíná web Entertainment Today.

Vzhledem k tomu, že princ Philip byl jedinou životní láskou královny Alžběty II., je jasné, že k tomuto prstenu cítila zesnulá panovnice po celý život hluboké pouto. O to zajímavější proto je, komu bude kroužek nyní patřit. Jelikož se totiž ví, že byla královna pohřbena pouze se svým zlatým snubním prstenem, tříkarátový zásnubní zůstal na zemi a může jej tedy dostat někdo další.

„Kdokoliv, komu bude umožněno nosit tento prsten, se bude pyšnit vskutku velmi, velmi speciálním kouskem. Dovedu si představit, že možná čeká na princeznu Charlotte. Ovšem budeme si muset počkat a až čas nám odhalí novou majitelku,“ okomentovala odbornice Nichollová.

Milovnice broží

A co dalšího se nachází v královnině sbírce šperků? Mnohé kusy v sobě nesou velkou historickou hodnotou, nachází se v ní totiž i šperky třeba po královně Viktorii.

Velkou část kolekce tvoří brože, které patřily mezi nejoblíbenější kousky Alžběty II. Údajně tvoří čtvrtinu nebo možná až třetinu všech kusů. Jak je známo, brožemi Alžběta II. vždy souzněla s danou událostí, které se právě účastnila. A podle některých jimi rovněž dávala najevo své politické názory - stačí si vzpomenout na safírovou sněhovou vločku, kterou si vzala na setkání s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Mnohé z broží ve sbírce byly vyrobeny přímo pro panovnici. „Třeba brož ve tvaru barevné kytice květů, na které se nachází diamanty, rubíny a safíry, dostala Alžběta II. od svých rodičů k příležitosti narození jejího prvního dítěte - prince Charlese v roce 1948,“ uvádí magazín Tatler.

Královniny korunky 

Kromě korun, které patří mezi korunovační klenoty (tedy koruna svatého Eduarda či Imperiální koruna nebo koruna královny Mary), nosila na hlavě Alžběta II. samozřejmě i kousky ze své soukromé sbírky. Patří mezi ně například tiáry Delhi Durbar, Cartier Halo či Diamond Bandeau, přičemž poslední dvě jmenované měly na svých svatbách zapůjčené princezna Catherine a vévodkyně Meghan.

Součástí soukromé sbírky je překvapivě i vůbec nejslavnější koruna, jaká je s Alžbětou II. spojována. Tuto čelenku na sobě měla při cestě na svou korunovaci. Jde o takzvaný Diamantový diadém. „Klenot je vyroben ze stříbra a zlata a je do něj zasazeno 1333 diamantů a 169 perel. Původně patřil králi Jiřímu IV.,“ uvádí web Reader´s Digest.

Mezi koruny z privátní sbírky Alžběty II. patří rovněž slavná tiára Lovers Knot. „Celosvětovou pozornost si diadém vysloužil, když jej královna vypůjčila své snaše princezně Dianě,“ uvádí web Reader´s Digest.

Milované perly

Mimochodem, přestože za života vystřídala stovky šperků s diamanty, rubíny, safíry či smaragdy, a klenotů měla tolik, že každý den mohla nosit jiný, vůbec nejraději měla královna Alžběta II. perly. Svůj první perlový náhrdelník dostala od rodičů už jako dítě, a téměř pokaždé, když byla viděna (s výjimkou chvil, které trávila na venkově), na sobě měla tři řady perel. „Královně nezáleželo na materiálních věcech. Každý den si na sebe brala ten samý náhrdelník,“ uvedl bývalý asistent královnina osobního tajemníka Sam Cohen.

I vzhledem k této lásce k perlám byla Alžběta II. k věčnému odpočinku uložena právě s perlovými náušnicemi. Zatímco ale nad většinou šperků z její pozůstalosti visí teď trochu otazník, jasné už je, komu se nyní dostalo výsady mít na sobě onen ikonický královnin perlový náhrdelník. Tuto poctu si vysloužila manželka prince Williama, nová princezna z Walesu Catherine. „Kate si královnin šperk na sebe vzala několik dní po její smrti na oběd se zástupci zemí Commonwealthu. Buckinghamský palác později potvrdil, že šlo opravdu o náhrdelník zesnulé panovnice,“ píše magazín Town and Country

A i další slavný perlový náhrdelník z královniny osobní kolekce připadl právě Kate. Konkrétně japonský perlový náhrdelník s diamantem, jež královna za života půjčila třeba své snaše princezně Dianě, nebo právě princezně Catherine, která jej vynesla také u příležitosti oslav sedmdesátého výročí sňatku Alžběty II. a prince Philipa.

Onen slavný náhrdelník si pak princezna Catherine na sebe dala jak na pohřeb zesnulého vévody z Edinburghu, tak na poslední rozloučení se samotnou královnou Alžbětou II.