Největší ukrajinské zpravodajské internetové servery se Putinově projevu věnovaly jen zcela okrajově. „Všechna prohlášení Vladimira Putina byla naprosto předvídatelná. Propagandistické teze o ospravedlnění války byly přežvýkany 155krát,“ konstatovala v jednom z řídkých komentářů na serveru Ukrajinská pravda politická analytička Olesja Jachnovová.

V projevu, v němž Putin opět zcela lživě prohlásil, že „agresorem byl Západ a Rusko se brání“, si všimla především toho, že ruský prezident připravuje obyvatelstvo na dlouhou válku, která má potvrdit neporazitelnost Ruska. Varuje však, že Rusko a Rusové si zvykají a protesty utichají. „Putin se také znovu pustil do své kalkulace, že Západ začíná slábnout,“ dodala Jachnovová.

Obavy vyhání Kyjevany z města

Putin se snažil v projevu, v němž připustil ztráty na bojišti, vyzvat Rusy k jednotě, protože jinak podle něj hrozí konec Ruska. „Západ se netají svými cíli, chce strategicky porazit Rusko. Pro nás to znamená, že Západ nás chce ukončit jednou provždy," uvedl ruský prezident. A varoval Západ, že na dodávky zbraní Ukrajině odpoví Rusko přitvrzením svých válečných operací. „Musí pochopit, že porazit Rusko na bojišti nelze,“ uvedl Putin. Oznámil také vypovězení smlouvy START s USA o omezení jaderných zbraní a nařídil uvedení jaderné síly Ruska do stavu bojové pohotovosti.

Válečný život v Kyjevě.
Život ve válce? Kyjev se snaží být normální, v noci se ale všechno mění a utichá

V Kyjevu se také spekuluje o velkém leteckém útoku Ruska a někteří proto opouští nejméně na pár dní před výročím zahájení války hlavní město a míří do bezpečnějších míst na Ukrajině. „Rozhodně tady nechci přes výročí s dětmi být, nevíme, co Putin plánuje,“ říká mi na Hlavním nádraží v Kyjevě asi třicetiletá maminka se synem, která se chystá na venkov na západní Ukrajině. Ukrajinské ministerstvo obrany se snažilo včera paniku uklidnit tvrzením, že nic takového jako útok stovek ruských letadel na Kyjev nehrozí.

Co zaznělo v Putinově projevu
- za rozpoutání války na Ukrajině nese zodpovědnost Západ

- Rusko se snaží válku zastavit, Západ chce naopak zničit Rusko podporou Ukrajiny a ekonomickými sankcemi, které nefungují

- Rusko pozastavuje smlouvu Nový START, tedy dohodu s USA o omezení počtu jaderných hlavic a nosičů

- Rusko neválčí s ukrajinským lidem, kterého si váží, válčí proti kolektivnímu Západu

- Západ si Ukrajinu připravoval už od 19. století s cílem zničit Rusko

- Rusko na bojišti porazit nelze, Rusko zvítězí

- Rusko nastartovalo hospodářský růst, ruský akciový trh je v dobré kondici

- Rusko se bude dále rozvíjet, investuje do rozvoje infrastruktury, zdravotnictví a školství

Válka bude dlouhá, ale Rusko jí prý zvládne

Putinův projev, v němž tvrdil že nemá nic proti „ukrajinskému lidu“ a že válčí s neonacistickým ukrajinským režimem, nebyl ale určen Ukrajině a Ukrajincům. Ostatně v něm nezaznělo vůbec nic, co by se podobalo mírové nabídce. Těsně po projevu pak ostřelovalo Rusko civilní objekty v centru jihoukrajinského Chersonu a útok si vyžádal nejméně deset mrtvých i mnoho zraněných.

Hlavními posluchači Putinova projevu měly být především Rusové. Těm sliboval, že se stát postará o pozůstalé po padlých vojácích a že Rusko hospodářsky válku zvládne bez dopadů na běžné obyvatele a jejich životní úroveň.

Chlubil se, že přes západní sankce ruská ekonomika údajně loni poklesla jen o necelá tři procenta, neroste nezaměstnanost, prý se zvyšuje výroba ruských zbraní. Putin také naplánoval investice, které umožní ruský vývoz směrem na východ.

Velitelské shromáždění velení české armády v Praze, 21. února 2023. Na snímku zleva ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.
Řehka: Válka v Evropě není nemyslitelná, je nutné se na ni chystat i v míru

Asi nejpřesvědčivějším komentářem vzdušných zámků, které Vladimír Putin maloval, byly kamenné, mnohdy zachmuřené tváře přihlížejících, kteří reprezentovali ruskou politickou a hospodářskou elitu. Komentář Putinova projevu ze sídla NATO byl pak jednoznačný.

„Je to prezident Putin, který začal tuto imperiální dobyvačnou válku. Je to Putin, kdo válku dále eskaluje," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož bylo Putinovo vystoupení oznámením plánů na dlouhou válku s Ukrajinou. „Aliance bude stát při Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba,“ dodal však Stoltenberg.

Zdroj: DeníkExkluzivně z Ukrajiny 

Rok ve válce. První smutné výročí si v těchto dnech připomínají Ukrajinci a spolu s nimi i celý svět. Jak se za tu dobu změnil život běžných lidí? Skrývají se před ruskými raketami, nebo už si „zvykli“? Jak dnes žijí ti, kteří prchli z frontového pásma a přišli o své blízké? Deník to vyrazil zjišťovat přímo na Ukrajinu. V následujících dnech vám přineseme sérii reportáží od zkušeného válečného zpravodaje Luboše Palaty a fotoreportéra Lukáše Kaboně. Ve speciálním projektu Ukrajinci tehdy a teď se dočkáte i exkluzivního svědectví několika rodin z různých částí Ukrajiny. Každý den v tištěném Deníku a vše přehledně na denik.cz/ukrajina.