Šok vystřídaly zármutek a nová očekávání. Po smrti oblíbené britské královny Alžběty II. se ve svých třiasedmdesáti letech stal panovníkem její syn Charles. „Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva královny, je okamžikem největšího smutku pro mě a všechny členy mé rodiny,“ uvedl v prohlášení hned po matčině smrti. Po jeho boku pak stane jeho manželka Camilla, která bude mít na přání zesnulé královny titul královna choť.

Britský král Charles III. (Karel III.) s manželkou Camillou.
Británie má nového krále, Charlese III. Jaké změny čekají zemi po smrti Alžběty

Nyní nastává pro nového krále velmi důležité období. „Musí pečlivě přemýšlet o své image veřejné osobnosti. Není zdaleka tak populární jako jeho matka,“ řekl podle portálu Euronews historik Ed Owens.

Nejdřív vzdělání pak vojenská praxe

Bývalý princ Charles, který se nyní v češtině označuje za Karla III., se narodil čtrnáctého listopadu 1948 jako první ze čtyř dětí Alžběty II. a prince Philipa. Jeho matka se stala královnou, když mu byly pouhé tři roky. Ve dvaceti se pak stal princem z Walesu. V mnoha ohledech byl vychováván jako novodobý následník britského trůnu. Portál CBS News připomíná, že byl místo domácí výuky v paláci poslán do školy a získal bakalářský titul v oboru historie na Univerzitě v Cambridge.

Za svého mládí se zapojil jak do Královského letectva, tak do Britského královského námořnictva. V průběhu sedmdesátých let byl nasazen na několik válečných lodích. V roce 1976 pak založil Nadaci prince Charlese, která pomáhá handicapovaným pacientům.

Dianu mu neodpustili

Ve svých dvaatřiceti letech se oženil s miláčkem britské veřejnosti, princeznou Dianou. Toto manželství bylo jeho největší kontroverzí, proslýchalo se totiž, že svou ženu dlouhé roky podváděl s nynější ženou Camillou. „V tomto manželství jsme byli tři, takže to bylo trochu přeplněné,“ uvedla jednou princezna Diana.

Pár spolu měl dva syny, prince Williama a Harryho, žít odděleně začal po jedenácti letech manželství. V roce 1996 pak přišel oficiální rozvod. O rok později následovala tragická smrt princezny Diany, ze které mnozí obviňovali právě Charlese. Konspirační teorie hovoří o tom, že autonehodu a skonání bývalé ženy naplánoval on, jeho veřejný obraz zůstal od té doby poskvrněn.

S Camillou se pak oženil v roce 2005.

Boj za klima

Za svůj život se nynější britský král stal patronem více než čtyři sta charitativních organizací a známý je také pro svou lásku k ekologickému zemědělství, ochraně přírody a boji proti změně klimatu. O své vášni mluvil i s americkými prezidenty.

„Co mě dojalo, je jeho vášeň pro budoucí generace. Chce zajistit, aby měly dobré klima,“ řekl o něm Donald Trump. Kromě toho se Charles zajímal rovněž o zelenou energii a alternativní medicínu. Zálibu našel také v malování a architektuře.

Důležité momenty krále Karla III.:

Zdroj: Youtube

Prohlášení a korunovace

Teď se bývalý princ Charles stane hlavou Anglie a dalších šestapadesáti nezávislých zemí Commonwealthu. Předpokládá se, že oficiální obřad proběhne v sobotu v St James's Palace v Londýně. Server BBC informuje, že na události oznámí poslankyně Penny Mordaunt smrt královny Alžběty II. a také se přečte prohlášení složeno z modliteb a slibů. Potom, co Alžbětin syn složí přísahu o zachování skotské církve, dojde k veřejnému prohlášení na balkoně nad Friary Court v St James's Palace, kde královský úředník prohlásí prince za nového krále.

Princ Charles si v roce 1992 v doprovodu kastelána krumlovského zámku Pavla Slavka prohlédl nejenom hrad a zámek, ale také historické centrum Českého Krumlova
Mimořádná návštěva. Princ Charles před lety zavítal do Českého Krumlova

Následně se ozve zvolání „God save the King“ a zazní pozměněná státní hymna. Po několika měsících ještě bude nového krále čekat formální korunovace, kdy mu na hlavu arcibiskup z Canterbury položí korunu z masivního zlata z roku 1661. Poté nový král pronese korunovační přísahu.

Plány Karla III. dle dostupných informací zahrnují snížení počtu pracujících členů královské rodiny, snížení výdajů na její chod a také lepší reprezentování moderní Británie. Ve svých třiasedmdesáti letech bude nejstarší osobou v britské historii, která kdy nastoupila na trůn. Následníkem se pak stal jeho syn, čtyřicetiletý princ William.