„Jednotky soukromé vojenské Wagnerovy skupiny převzaly kontrolu nad východní částí Bachmutu. Vše na východ od řeky Bachmutka je plně pod kontrolou wagnerovců,“ uvedl Prigožin v hlasové nahrávce na síti Telegram. Jeho tvrzení nebylo podle agentury Reuters možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Také americký Institut pro studium války (ISW) ale na základě analýzy svých zdrojů dospěl k závěru, že „po kontrolovaném ukrajinském stažení“ ruské síly pravděpodobně obsadily východní část Bachmutu za řekou Bachmutka.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jedné z diskusí na summitu G20 v Dillí, 3. března 2023.
Rusko se snaží válku zastavit, řekl Lavrov. Za jeho slova se mu v Dillí vysmáli

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní operační svodce uvádí, že ruské invazní síly „i přes značné ztráty“ nadále útočí na Bachmut. A tvrdí, že Rusové pokračují mimo jiné právě u tohoto města v neúspěšné ofenzivě. „Neúspěšné útočné akce vedly také u obcí Berchivka, Dubovo-Vasylivka, Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Kliščijivka,“ tvrdí velení ukrajinských sil s odkazem na obce severně, jižně a západně od Bachmutu.

Rusové podle něj jen u Orichovo-Vasylivky podnikli za poslední den více než 30 neúspěšných útoků. Celkem ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili přes 100 nepřátelských útoků, píše ukrajinský generální štáb a krom jiného sděluje, že invazní vojsko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na útočné akce ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske.

Významné vítězství? 

Dobytí Bachmutu - města s předválečnou populací 70 tisíc lidí - by pro Rusko bylo prvním významným vítězstvím za více než půl roku a otevřít by mu mohlo cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti.

Podle Institutu pro studium války ale ruské síly nebudou v případě obsazení Bachmutu schopny bezprostředně pokračovat hlouběji na území Ukrajiny. Rusko v této části fronty využívá především jednotky pro boj zblízka, které zřejmě neovládají manévrový způsob boje, a nemá tam dostatek mechanizovaných sil, tvrdí ISW. 

Ukrajinští vojáci s dronem ve městě Bachmut v Doněckém regionu, 12. února 2023.
Situace u Bachmutu? Mimořádně napjatá, tvrdí ukrajinský velitel pozemních sil

Kromě toho z Bachmutu vycházejí na západ dvě silnice v různých směrech - do Kosťantynivky a do Slovjansku a Kramatorsku. Ofenzivy v obou směrech se nebudou vzájemně podporovat, takže ruské velení si bude muset vybrat jednu, aby mělo nějakou šanci na úspěch. Ukrajinské síly navíc podél obou cest vybudovaly silná opevnění, uvádí ISW.

Rusko sice v posledních týdnech dosáhlo úspěchů v okolí Bachmutu, ale jinak byla jeho zimní ofenziva neúspěšná a při velkých útocích dále na sever a jih nepřinesla žádné významné zisky, poznamenal Reuters.