Ukrajinské síly patrně zatlačily ruské jednotky a dosáhly menšího postupu severně od obce Chromove na západním předměstí Bachmutu a severozápadně od Bile Hory, která leží asi 14 kilometrů jihozápadně od města, uvedl ve své analýze za předchozí den americký institut ISW s tím, že to vyplývá ze záběrů, které se podařilo zeměpisně určit.

Zpochybnil ale informaci, která se ve středu objevovala v ukrajinských zdrojích, že ukrajinské armádě se podél tříkilometrového úseku frontové linie u Bachmutu podařilo postoupit o 2,6 kilometru. V této souvislosti institut uvedl, že zprávy o ukrajinském postupu na frontě v Doněcké oblasti jsou zřejmě výsledkem zatím pouze lokálních protiútoků.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Boje u Bachmutu: Rusové ustoupili až o dva kilometry, tvrdí ukrajinský velitel

„Problémy s nasazením různých vyčerpaných jednotek u Bachmutu spolu se zjevnými selháními ze strany velení podle všeho brání ruským silám vést v oblasti řádné obranné operace,“ napsali také američtí analytici.

Potíže Rusů s udržením obranných pozic u Bachmutu i jinde v Doněcké oblasti pak během čtvrtečního večera potvrzovali ruští vojenští blogeři na komunikační platformě telegram. Podle jednoho z nich, Jevgenije Poddubného, se Ukrajincům podařilo prorazit ruskou obranu u Soledaru a postoupit také u Berchivky a u Jahidného, které přiléhá k Bachmutu. „Předpokládejme, že protiofenziva nepřítele už začala,“ varoval Poddubnyj. Další ruský komentátor, Semjon Pegov, napsal, že Ukrajinci přešli do útoku u vsi Majorsk asi 20 kilometrů jižně od Bachmutu a zaznamenávají tam úspěchy.

Rusové opouštějí pozice, stěžoval si Prigožin

Dramaticky problémy ruských sil u Bachmutu popsal šéf wagnerovců Prigožin. „Území, která se dobývala mnoho měsíců za cenu krve a životů našich bojových druhů, kteří denně postupovali o desítky nebo stovky metrů, dnes bez boje opouštějí ti, kteří mají držet naše křídla,“ prohlásil Prigožin podle agentury Reuters v audionahrávсe zveřejněné na sociální síti telegram.

Už dříve přitom obvinil vojáky ruské pravidelné armády, že u Bachmutu opouštějí pozice. Agentura Reuters ale dříve napsala, že Prigožinova kritika ruského armádního vedení může být snahou ochránit žoldnéře před obviněními z nedostatečně rychlého postupu v Bachmutu. Wagnerovci jsou v oblasti Bachmutu hlavní ruskou silou. V minulých dnech Prigožin pohrozil Moskvě, že své muže od Bachmutu stáhne.

Boje o Bachmut. Ilustrační snímek
Boje o Bachmut: Ruští vojáci utíkají ze svých pozic, tvrdí Prigožin

Šéf žoldnéřů zároveň tvrdil, že bojovníci skupiny úspěšně postupují v Bachmutu směrem na západ a že od západní hranice města je dělí „pouhých 625 metrů“. Stejně tak ruské ministerstvo obrany sdělilo, že jeho jednotky pokračují za podpory výsadkářů v ofenzivě na západě Bachmutu.