Na sociálních sítích kolují v posledních dnech videa, na nichž obyvatelé obcí v Charkovské oblasti radostně vítají ukrajinské jednotky, osvobozující zdejší území. Po úspěšně vedené protiofenzívě se však odkrývají i děsivá svědectví o mučení místních ruskými vojáky.

O své hrůzné zážitky se s reportéry britské stanice BBC podělil například čtyřicetiletý Artem z města Balaklija. Toho Rusové více než čtyřicet dní drželi na místní policejní stanici, jež se stala velitelstvím a epicentrem brutality. Důvodem zadržení byla fotka jeho bratra ve vojenské uniformě, kterou okupanti objevili.

Na stanici ho mučili elektrickým proudem. A křik plný bolesti slyšel Artem i z ostatních cel. Podle něj se okupanti záměrně snažili, aby se utrpení vězňů rozléhalo celou budovou. „Vypnuli velmi hlučnou ventilaci, aby všichni slyšeli, co s člověkem udělají elektrické šoky,“ sdělil muž pro BBC. Dle jeho svědectví se vojáci neostýchali mučit ani ženy.

Ukrajinec také podrobně popsal, jak mučení vypadalo. „Donutili mě držet dva dráty, které byly součástí elektrického generátoru. Napětí se zvyšovalo na základě jeho rychlosti,“ vyprávěl. „Řekli mi, že pokud bych ty dráty pustil, zemřu. A pak mi začali klást různé otázky. Když si mysleli, že lžu, pustili do mě víc proudu,“ dodal.

Dům hrůzy

Podobné zážitky vylíčila novinářům z BBC i ředitelka školy ve městě Balaklija Tatjana, která si taktéž nepřála uvést své příjmení. Rusové ji drželi na policejní stanici tři dny.

Na základě těchto svědectví se britští reportéři rozhodli stanici prozkoumat. V jedné stísněné cele nalezli do zdi vyškrábanou modlitbu Páně. Kousek dál byly u záchodu vyškrábané čárky, jež značily, kolik dní tu vězeň strávil. Podle ukrajinských policistů bylo v celách určených pro dvě osoby drženo až osm mužů. Ženy byly odděleny.

Násilné vyslýchání obyvatel podezřelých ze sympatizování s ukrajinskou vládou prováděli Rusové ve druhém patře v místnosti číslo sedm. Tam také našli důkaz, že elektrické šoky nebyly jedinou technikou, která měla přimět vězně ke spolupráci. U jedné ze stěn se nacházely nízké židle, nad nimiž bylo mnoho děr po kulkách. To naznačuje, že vyšetřovatelé stříleli těsně nad hlavy vyslýchaných, aby je zastrašili.

Na stanici také byly různé dokumenty. Ty podle vedoucího vyšetřovacího oddělení charkovské oblastní policie plukovníka Serhije Boldinova nasvědčují, že výslechy prováděla ruská Federální služba bezpečnosti (FSB).

Místní obyvatelé z tohoto místa měli strach. Údajně se ani neodvažovali chodit okolo, jelikož se obávali, že by je Rusové náhodně zastavili a odvedli.

Teror do poslední chvíle

Místní zažívali strach a hrůzu až do posledních hodin okupace. I když se Rusové chystali k ústupu, ještě stačili napáchat škody a zabíjet.

Na konci osamělé uličky kousek od policejní stanice uviděli novináři BBC čerstvé provizorní hroby. Do nich místní narychlo pohřbili poslední dvě oběti okupantů. Taxikáře jménem Petro Šepel a jeho spolujezdce, jehož totožnost úřady zatím neznají. Podle svědků vojáci zastřelili oba muže poblíž ruského kontrolního stanoviště v poslední den okupace.

I přesto, že se nyní podařilo oblast osvobodit, obyvatelé se stále obávají návratu vojsk Kremlu. „Jsme ve válce. Vždy hrozí nebezpečí, že by se nepřítel mohl vrátit,“ řekl šéf charkovské oblasti Oleh Synjehubov.