Katsjarinu Novikavaovou běloruská policie doslova sebrala loni v červnu, když ji do vazby odvedla jen v noční košili. V lednu účastnici protivládních demonstrací soud poslal na šest a půl roku do vězení. Před několika dny se na veřejnost prostřednictvím nezávislé televize Belsat a Centra pro lidská práva Viasna dostal moták, který se jí podařilo propašovat z vězení, informuje agentura AP.

Rusko přesunulo část jaderných zbraní do Běloruska:

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Smlouva podepsána. Rusko přesouvá do Běloruska jaderné zbraně, oznámil Lukašenko

„Postavili mě na opoziční bíločervenou vlajku a všichni v té kanceláři mě bili. Tloukli mě po hlavě,“ napsala žena v několika větách spěšně na dvou kouscích toaletního papíru.

Novikavaové se po zmlácení ve vazbě zdravotně přitížilo, ošetření se ale nedočkala ani po další nehodě v cele. „Spadla jsem z horního lůžka palandy a praštila se hlavou o dřevěnou polici,“ napsala žena s tím, že její zranění ve věznici vyfotili, ale neošetřili.

Novikavaová si nyní odpykává trest šest a půl roku za údajné podněcování k nenávisti a maření výkonu práce zaměstnance ministerstva vnitra. V motáku si posteskla, že vězňům téměř nechodí dopisy, cenzura zakazuje i kresby.

Lidé, kteří si prošli ruskou věznicí Lefortovo na okraji Moskvy, ji označují za místo zničující izolace:

Cela číslo 23 ve věznici Lefortovo, kde byl údajně vězněn švédský diplomat Raoul Wallenberg. Ten během 2. světové války působil v Budapešti, kde zachránil až 100 tisíc maďarských Židů před holokaustem. Poté byl zatčen a převezen do SSSR, kde zřejmě zemřel
Jak to vypadá v ruské věznici Lefortovo: Děsí hrobovým tichem, přísnými pravidly

Její svědectví na sociální síti X sdílela i Svjatlana Cichanouská, která se po zatčení svého manžela postavila v roce 2020 prezidentu Alexandru Lukašenkovi jako hlavní opoziční kandidátka v tehdejších volbách. Lukašenko se v nich ucházel o šestý mandát. Jak připomíná AP, oficiální výsledky voleb tehdy připsaly vítězství právě Lukašenkovi, opozice i řada západních zemí ovšem výsledky považovala za zmanipulované.

Mohutné protesty potlačily úřady

V zemi následovaly mohutné protesty, které nakonec úřady potlačily. Zatkly od té doby na 35 tisíc lidí. Centrum lidských práv Viasna uvádí, že dozorci a vyšetřovatelé mnohé z nich ve věznicích týrali. Další lidi úřady označili za extremisty a donutily odejít ze země. V exilu nyní působí i Cichanouská, její muž je nadále ve vězení.

Centrum Viasna před týdnem připomnělo i osud svého zakladatele. Jednašedesátiletý Ales Bjaljacký, laureát Nobelovy ceny za mír, byl ve vazbě od července 2021. Loni v březnu ho soud poslal na deset let vězení za údajné pašeráctví a financování organizace hrubě porušující veřejný pořádek.

Další dopisy politických vězňů z běloruských věznic:

Zdroj: Youtube

Jeho manželka Natalia Pinčuková uvedla, že je už půl roku na samotce. „Od lidí, kteří vězení opustili, jsem se dozvěděla, že se Alesův stav dál horší. Nedostává léky, které potřebuje,“ sdělila Pinčuková. Viasna uvádí, že v Bělorusku je nyní téměř čtrnáct set politických vězňů, nejméně šest jich ve vězení zemřelo.