Kromě Lukašenka EU na sankční seznam přidala i dalších čtrnáct běloruských činitelů, kteří se podle evropského společenství podíleli na násilném potlačování protestů či zastrašování oponentů běloruského režimu. 

"Rada přidala Alexandra Lukašenka na sankční seznam. Česká republika to dlouhodobě podporovala. Vlastně bych si seznam bez něj nedokázal dále představit. Na seznamu přibylo také čtrnáct osob spojených s Lukašenkovou vládou včetně jeho syna a poradce pro národní bezpečnost Viktora Lukašenka," uvedl na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček. 

Na potrestání čtyř desítek předních činitelů běloruských bezpečnostních úřadů a volební komise se unijní země shodly již začátkém října, Lukašenko mezi nimi však dosud nebyl. Některé státy totiž takový krok dosud odmítaly s tím, že by zkomplikoval možný dialog. 

Zmanipulované volby 

Lukašenko vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie, Spojené státy i další země považují výsledky za zmanipulované.

Protesty v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce, a to přes četné zatýkání a mnohdy brutální zákroky bezpečnostních sil vůči demonstrantům. Nejvíce lidí vychází do ulic protestovat proti Lukašenkovi právě v neděli.