"Jednotky ruské armády se vrátí do svých stálých posádek pouze tehdy, kdy pro to vznikne objektivní potřeba a až se rozhodneme," uvedl náčelník generálního štábu běloruské armády Viktar Gulevič.

"V nemalé míře to bude také záviset na to našich západních protějšcích. Síly a technika rozmístěné ve východoevropském regionu, včetně blízkosti Běloruska… jsou jedním z faktorů, které ovlivňují vývoj situace," citovala ho agentura Reuters.

Bělorusko sousedí s několika členskými státy Severoatlantické aliance - Polskem, Lotyšskem a Litvou. Na jihu má společnou hranici s Ukrajinou.

Rusko vyslalo vojáky do Běloruska na společné manévry, které začaly 10. února a měly skončit po deseti dnech, což se však podle vyjádření Minsku nestalo. Západ odhaduje, že Rusko umístilo v Bělorusku kolem 30.000 vojáků, a obává se, že je může využít k útoku na Ukrajinu a její hlavní město Kyjev, který se nachází jen několik desítek kilometrů jižně od běloruských hranic. Moskva takový záměr popřela.

Ukrajina: Stažení vojáků jsme neočekávali 

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes řekl, že Kyjev nečekal stažení ruských vojsk z Běloruska. "Předpokládali jsme, že ruské vojsko po svých cvičeních Bělorusko neopustí," uvedl s poznámkou, že jejich přesun trval z východu Ruska několik týdnů, což podle něj nebylo proto, aby tam "deset dní cvičili a pak se vrátili".

Ukrajinský ministr obrany dnes rovněž uvedl, že hrozba ruské agrese vůči Ukrajině je dál vysoká. V současné době mají ruské jednotky u hranic s Ukrajinou 127 tisíc vojáků v pozemní složce a pokud se připočtou námořní a letecké síly, tak je to 147 tisíc vojáků, uvedl Reznikov podle serveru RBK Ukrajina. Rusko podle něj pod záminkou cvičení také zvyšuje počet válečných lodí v Azovském moři.

Cvičení ruských vojáků. Ilustrační snímek
Rusko prý má seznam Ukrajinců, které chce zabít, tvrdí Američané

Šéf ukrajinského resortu obrany zároveň nevěří, že by se ruské jednotky umístěné v Bělorusku mohly zmocnit Kyjeva. "Podle našich údajů, je tam (v Bělorusku) devět tisíc příslušníků ozbrojených sil Ruské federace plus technika, vybavení, včetně raketových zbraní a tak dále," řekl podle serveru Ukrajinska pravda Reznikov, podle něhož takový kontingent nestačí k útoku na ukrajinskou metropoli. "Zní to směšně," dodal s tím, že Rusko využívá tamní rozmístěné vojáky ke strašení.