Nejvyšší soud Babaryku uznal vinným z přijímání úplatku ve zvlášť velkém rozsahu a z praní špinavých peněz, napsala ruská tisková agentura Interfax. Soudce opozičníka poslal do věznice s přísným režimem, udělil mu pokutu a zakázal mu na pět let vykonávat veřejné funkce. Prokuratura pro politika žádala 15 let odnětí svobody, což je podle agentury AFP nejvyšší možný trest pro daná obvinění v Bělorusku.

Babaryka vinu nikdy nepřiznal. "Nemůžu přiznat vinu za zločiny, které jsem nespáchal," pronesl Babaryka ještě před vynesením rozsudku. 

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko
Lukašenko uzavřel hranici Běloruska s Ukrajinou. Odhalil prý skupinu povstalců

Skutečnost, že verdikt vynesl nejvyšší soud, brání Babarykovi podat odvolání, upozornila agentura AFP. Jeho obhájci dnes podle listu Kommersant uvedli, že budou hledat způsoby, jak rozhodnutí soudu napadnout. "Budeme usilovat o zrušení rozsudku všemi dostupnými právními prostředky," prohlásil jeho zástupce Dzmitryj Lajeuski, který se chce také obrátit na Výbor OSN pro lidská práva.

"Je to šílený trest pro muže, jenž se rozhodl vstoupit do politiky a stát se jedním z lídrů, kteří probudí zemi z dlouhého spánku," reagovala z exilu na rozsudek další přední běloruská opoziční představitelka Svjatlana Cichanouská. "Režim dělá vše proto, aby zabil jakoukoli myšlenku, která byť jen vzdáleně připomíná víru a naději," dodala.

Verdikt odsoudilo rovněž americké velvyslanectví v Minsku, které ho označilo za "krutý podvod". "Ukazuje, že Lukašenkův režim se nezastaví před ničím, aby se udržel u moci," uvedla diplomacie USA.

Běloruští policisté zatýkají fotožurnalistu na protestní akci žen v Minsku, 26. září 2020
Lukašenko podepsal kontroverzní zákon. Brání novinářům informovat o protestech

Sedmapadesátiletý opozičník a bývalý bankéř byl v době svého zatčení považován za jednoho z nejvážnějších Lukašenkových soupeřů ve volbách.

Zmanipulované volby? 

Podle oficiálních výsledků loňského klání o prezidentský úřad zvítězil opět Lukašenko, jenž východoevropské zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Opozice a také některé země však považují oznámený výsledek za zmanipulovaný a Bělorusko zažilo obrovskou vlnu protestů. Policie proti nim tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovoří o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících.

Evropská unie na Lukašenka a jeho spolupracovníky uvalila sankce. Běloruský prezident, kterého podporuje Moskva, však odmítl obvinění z falšování voleb a nehodlá ani odstoupit.

Zvláštní zpravodajka OSN Anais Marinová v pondělí vyzvala Minsk, aby okamžitě propustil na 530 lidí, které lidskoprávní organizace považují za politické vězně. Bezpečnostní složky podle ní za uplynulý rok svévolně zadržely více než 35.000 lidí a desítky tisíc Bělorusů ze strachu před pronásledováním režimu utekly do zahraničí.

Běloruský novinář a opoziční aktivista Raman Pratasevič
Pratasevič se ve videu přiznal k organizaci nepokojů. Na čele má šrám

Policie před volbami zatkla také řadu klíčových opozičních představitelů. Poté, co úřady znemožnily kandidovat Babarykovi, spojila se jeho spolupracovnice Maryja Kalesnikavová se Svjatlanou Cichanouskou,Veranikou Capkalovou a postavily se do čela opozice. Kalesnikavová je nyní ve vězení, Capkalová a Cichanouská utekly do zahraničí. V cele zůstává také manžel Cichanouské, jehož policie loni zatkla poté, co oznámil kandidaturu na prezidenta. Cichanouskou přívrženci opozice pokládají za skutečnou vítězku voleb.

Evropská unie se minulý měsíc dohodla na rozšíření sankcí proti běloruskému režimu. Učinila tak poté, co běloruské úřady donutily k přistání v Minsku letadlo na trase z Atén do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě.