Server Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí už dopoledne informoval, že se v Kyjevě očekává návštěva některého z hlavních západních partnerů Ukrajiny. V hlavním městě úřady uzavřely řadu ulic, mimo jiné v blízkosti vlakového nádraží či amerického velvyslanectví.

Že jde právě o prezidenta Bidena, před jednáctou hodinou dopoledne potvrdila první videa z místa:

V Kyjevě se Biden podle médií objevil ve chvíli, kdy se metropolí ozýval protiletecký poplach. Varování před vzdušným ruským útokem dnes dopoledne zazněla na celém území Ukrajiny.

Prezidenti obou zemí podle agentury Reuters jednali o dodávkách zbraní dlouhého doletu. Americký prezident pak přímo v Kyjevě oznámil, že Ukrajina od Spojených států dostane nový balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů dolarů, což je v přepočtu přes 11 miliard korun.

Biden mimo jiné prohlásil, že Washington bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude zapotřebí. „Vaše návštěva je mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům,“ okomentoval Zelenskyj na svém telegramu.

Do ukrajinské metropole se Biden vydal několik dní před prvním výročím ruské invaze, kterou Moskva zahájila loni 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.

„Dnes jsem se u příležitosti výročí ruské brutální invaze setkal s prezidentem Zelenským. Když Putin před necelým rokem zahájil invazi, myslel si, že Ukrajina je slabá a Západ rozdělený. Myslel si, že nás může přežít. Ale smrtelně se mýlil. Za poslední rok Spojené státy vybudovaly koalici národů od Atlantiku po Pacifik, aby pomohly bránit Ukrajinu s bezprecedentní vojenskou, ekonomickou a humanitární podporou – a tato podpora přetrvá,“ uvedl v pondělí Biden na svých sociálních sítích.

V Kyjevě Biden strávil asi pět hodin. Po jedné odpoledne z města odcestoval, v pondělí má dále na programu ohlášenou návštěvu Polska.

Biden v Kyjevě? Místní jsou nadšení, doufají ve zlom

Podle zvláštního zpravodaje Deníku Luboše Palaty, který se aktuálně nachází v Kyjevě, vítají místní mimořádnou návštěvu s nadšením. Většina z oslovených lidí doufá, že tento krok přinese zlom ve válce.

Velká část Kyjeva je kvůli americké návštěvě uzavřena. U cesty k prezidentskému paláci, která je pro dopravu i pěší dočasně nepřístupná, postávají skupinky lidí. „Doufáme, že ho alespoň zahlédneme,“ říká Ukrajinka Tamara. Její partner Alexej si je jistý. „Musí projet tudy, ale je otázka, za jak dlouho to bude, kdy jednání skončí. Ale vydržíme tu do odpoledne,“ dodává.

close Pohled na ulice v Kyjevě, kam 20. února dorazil americký prezident Joe Biden. info Zdroj: Deník/Luboš Palata zoom_in Pohled na ulice v Kyjevě, kam 20. února dorazil americký prezident Joe Biden.

Krátce před odhlášením Bidenova setkání se Zelenským byl ve městě vyhlášen protiletecký poplach, a to kvůli dalšímu ruskému raketovému ostřelování. Ulice v centru jsou tak až na čekající nadšence téměř vylidněné.

Na Náměstí nezávislosti pod prezidentských palácem jsou televizní štáby z celého světa a odchytávají Ukrajince na rozhovory. VÍCE ČTĚTE ZDE