Podle ukrajinských a britských odhadů svrhli Rusové od ledna v Avdijivce 500 tun bomb na pouhých 31 čtverečních kilometrů, uvedl list New York Times (NYT). Ve městě přežívalo na devět set civilistů. Jejich osud po pádu města do rukou Rusů zůstává nejistý.

„Dva dny jsem se nedokázal s nikým spojit. Kdokoliv tam přežil, nejspíš uvázl. Nemáme je jak dostat ven, cesta je pod palbou,“ řekl listu Ihor Fir, který do posledních dnů pravidelně nasazoval život, aby civilistům ve městě a okolí vozil potraviny, vodu a léky.

Mezi posledními, komu se z města podařilo uniknout, byla 52letá Victoria. „Avdijivka bylo krásné město. Žili jsme, pracovali. Všechno bylo dobré,“ zavzpomínala pro NYT. Před dvěma lety ale přišla válka, už v létě 2022 zabila Victoriina muže bomba, která ho zasáhla, když nabíral vodu ze studny. Potom zemřela i její matka.

Ukrajinské jednotky se z Avdijivky stáhly, aby nebyly obklíčeny:

Válka na Ukrajině: Z mnoha domů zůstaly trosky.
Ruské síly zcela ovládly i areál koksovny na okraji Avdijivky, uvedla Moskva

Přesto odejít z města nechtěla. Rozhodla až zkušenost s neustávajícími nálety. „Obyvatelé Černyševského ulice na vstupu do města byli tak hrozně vybombardovaní, že se prostě zabalili do bílých prostěradel a vypotáceli se ven v naději, že je najdou dobrovolníci a dostanou je pryč. Lidi tam umírali denně. Nebylo kam uniknout, kde se schovat, žádný sklep, prostě nic. Došlo mi, že pokud neodejdu, tak se prostě zblázním,“ dodala Victoria, která unikla druhého února. Další evakuace už možné nebyly.

Zdroj: Youtube

Co se stalo s ukrajinským rukojmím? 

Po dvou letech soustavných bojů a několika měsících sílícího ruského tlaku se ukrajinská armáda z města v sobotu stáhla. Byl to rychlý ústup pod prudkou palbou protivníka. „Venku byla nulová viditelnost, šlo o pouhé přežití. Kilometr přes pole. Smečka slepých koťat vedených dronem. Nepřátelská dělostřelba. Cesta k Avdijivce je posetá mrtvolami Ukrajinců,“ citovala CNN ukrajinského vojáka Viktora Biliaka, který únik popsal na sociální sítí.

Zdroj: Youtube

Na jedné z pozic ve městě zůstalo odříznutých a obklíčených šest vojáků 110. mechanizované brigády. Web Slidstvo.info přinesl svědectví jejich blízkých, se kterými se těžce zranění vojáci ještě dokázali spojit. Příbuzní se domnívali, že zranění padli do ruského zajetí. Brzy ale poznali jejich těla na videu zveřejněném ruskými vojenskými blogery. Jak zemřeli, nebylo bezprostředně zřejmé. Ukrajinský vojenský bloger Jurij Butusov viní Rusy.

„Popravili bezmocné neozbrojené zraněné, kteří byli zajati a ani se nemohli hýbat,“ řekl Butusov CNN.

U Avdijivky padl i český dobrovolník:

Ukrajinští vojáci střílejí na frontovou linii u Bachmutu v Doněcké oblasti 18. března 2023, ilustrační foto.
U města Avdijivka na Ukrajině padl český dobrovolník. Jde o čtvrté podobné úmrtí

110. brigáda stanici sdělila, že s ruskými jednotkami vyjednala, že obklíčeným vojákům poskytne pomoc a posléze je vymění za jiné zajatce. Vyšetřování zahájila i ukrajinská generální prokuratura.