„Z právního hlediska byl Bachmut dobyt,“ uvedl Prigožin ve videu zveřejněném na telegramovém kanálu nazvaném Prigožinova tisková služba. Odkud pochází, nelze ověřit. „Nepřítel je soustředěn v západních částech (města),“ připustil Prigožin trvající přítomnost ukrajinských obránců ve městě, o které se už osm měsíců vedou tvrdé boje. Řekl také, že vlajka údajně vlající na budově bachmutských úřadů je věnována památce válečného blogera Vladlena Tatarského, který zahynul v neděli při atentátu v Petrohradu.

Ukrajinská strana jeho tvrzení popřela. „Bachmut je ukrajinský a nic se jim (Rusům) získat nepodařilo. Mírně řečeno jsou od toho velmi daleko,“ řekl  podle agentury Reuters Serhij Čerevatyj, mluvčí východního uskupení ukrajinských sil.

Ukrajinští vojáci 28. brigády ostřelují z minometů ruské pozice na frontové linii u Bachmutu, 27. března 2023
Bachmut je téměř obklíčen ruskými jednotkami, nepřímo potvrdil ukrajinský štáb

I podle velitele ukrajinských pozemních vojsk Oleksandra Syrského je Prigožinovo tvrzení nepravdivé. „Nepřítel slábne a snaží se zakrýt své neúspěchy dalšími a dalšími falešnými informacemi o dobytí Bachmutu,“ uvedl Syrskyj po setkání s frontovými vojáky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle Reuters připustil, že boje o město jsou i nadále zvláště těžké, ale ani náznakem nedal najevo, že by Bachmut padl. Agentura poznamenává, že šéf Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Prigožin v minulosti uváděl tvrzení, která se ukázala jako nepravdivá.

Osmiměsíční boje 

Ruské ministerstvo obrany se zatím k poslednímu vývoji bojů v Bachmutu nevyjádřilo, píše agentura DPA.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby dnes podle agentury Reuters uvedl, že Ukrajinci o Bachmut nadále bojují, nebyli z města vytlačeni a že bitva stále není u konce. Řekl také, že Spojené státy tento týden zřejmě oznámí další balíček pomoci Ukrajině.

Při výbuchu v kavárně v Petrohradu v neděli zahynul vlivný ruský válečný bloger Vladlen Tatarskij
Při explozi v Petrohradu zemřel ruský válečný bloger. Výbušnina byla v sošce

Ruské jednotky se Bachmut snaží dobýt dlouhé měsíce v rámci svého úsilí o obsazení celé Doněcké oblasti, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Osmiměsíční boje o Bachmut jsou zřejmě nejdelší a pravděpodobně i nejsmrtonosnější bitvou války na Ukrajině.

Generální štáb ukrajinské armády v minulém týdnu připustil, že ruské síly u Bachmutu postoupily. Ukrajinští vojáci ale podle něj celkově drží obranné linie. V odpolední svodce štáb oznámil, že ukrajinští obránci v bachmutském sektoru fronty za poslední den odrazili asi 20 nepřátelských útoků. Podle něj ruské síly pokračují ve své snaze získat město „pod plnou kontrolu“.