Boje na Ukrajině trvají déle než měsíc a pokračovaly i v noci na sobotu. V ranní svodce ukrajinská armáda oznámila, že dál odráží ruské útoky na Kyjev. Rovněž prý sestřelila tři letadla a zničila osm nepřátelských tanků v Donětské a Luhanské oblasti.

Západoukrajinský Lvov v sobotu večer opakovaně zasáhly ruské rakety. Nejprve na město dopadly dvě, které zranily nejméně pět lidí, poté následoval další nálet. 

Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského se Rusku nepodařilo naplnit své cíle vojenské operace. Postup útočících vojsk se zastavil. „Dokonce přicházejí určité zprávy o tom, že se ukrajinské armádě daří získávat některé nové pozice nebo stabilizovat ty stávající," uvedl Lipavský pro ČTK. Zároveň však ruské vedení není připraveno k serióznímu jednání a lze tak počítat, že válka ještě nějakou dobu potrvá.

Online reportáž

Zdroj: DeníkCo se uprchlické krize týče, vláda se k ní dle ministra zahraničí postavila čestně. Česká republika udělila lidem zasaženým ruskou invazí za měsíc od začátku války přes 225 tisíc víz. Na cizinecké policii se nahlásilo zhruba 120 tisíc lidí. Ale skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně podstatně vyšší. „Věřím, že se nám podaří i v rámci Evropské unie získat finanční prostředky, které přivedeme do českého státního rozpočtu, abychom tím vykryli náklady, které České republice s touto pomocí vznikají," doplnil Lipavský.

Téma Ukrajiny se promítne i do již připravených aktivit pro české předsednictví v Radě Evropské unie. „Půjde o aktivity směřující k rekonstrukci Ukrajiny po ruské invazi nebo k podpoře ukrajinských evropských aspirací,“ stojí v rozhovoru s Janem Lipavským. Česko bude Radě EU předsedat v druhé polovině roku.

Ukrajinští ministři obrany a zahraničí se ve Varšavě sešli se svými americkými protějšky. Na twitteru o tom informoval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Se dvojicí ukrajinských ministrů se setkal i americký prezident Joe Biden, napsala agentura AFP.

„Diskutujeme o aktuálních otázkách a spolupráci v politickém a obranném ohledu mezi Ukrajinou a Spojenými státy,“ komentoval Reznikov fotografii na sociální síti. Ta vedle jeho samého zachycuje mimo jiné ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu, jeho americký protějšek Antonyho Blinkena a amerického ministra obrany Lloyda Austina. Biden se k nim přidal zhruba hodinu po začátku schůzky, napsala agentura Bloomberg.

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu
Šojgu prodělal infarkt, domnívá se Kyjev. Rusko zveřejnilo záběry z porady

„Od Spojených států jsme obdrželi další přísliby ohledně rozvoje naší obranné spolupráce,“ řekl Kuleba novinářům po schůzce. Dříve na svém twitterovém profilu napsal, že čtveřice ministrů chce docílit praktických rozhodnutí, jež by Ukrajině pomohla v boji proti Rusku.

Americký prezident Joe Biden řekl svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi, že pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně bere jako posvátný závazek. Šéf Bílého domu po jednání ve Varšavě také uvedl, že Polsko na sebe vzalo velkou část odpovědnosti za řešení uprchlické krize způsobené válkou na Ukrajině a svět by mu měl s tímto úkolem pomoci.

Biden v sobotu nazval ruského prezidenta Vladimira Putina řezníkem. Podle agentur to řekl při setkání s ukrajinskými uprchlíky ve Varšavě. Biden se o šéfovi Kremlu vyjádřil nelichotivě už několikrát. Bidenovy urážky na Putinovu adresu zužují možnosti pro zlepšení vztahů Moskvy s Washingtonem, zareagoval mluvčí Kremlu.

Spekulace o zdravotním stavu Šojgua 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu měl utrpět infarkt poté, co jej prezident Vladimir Putin tvrdě kritizoval za fiasko invaze na Ukrajinu. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka, který zprávu zveřejnil na facebooku, je právě zdravotní komplikace důvodem, proč se Šojgu neobjevuje na veřejnosti. Do ústraní se stáhl 11. března. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vysvětloval mediální nepřítomnost ministra obrany tím, že má mnoho práce.

Ruské ministerstvo obrany ve zjevné reakci na Heraščenkovu noční informaci o Šojguově infarktu dopoledne zveřejnilo na facebooku zprávu, že se ministr zúčastnil ranní porady ve svém úřadu.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kyjevě.
U Kyjeva dostávají Rusové na frak. Kreml mění plány, chce "osvobodit" Donbas

V centru Prahy demonstrovali Rusové proti vojenské intervenci na Ukrajinu a prezidentovi Vladimíru Putinovi. Hodinu po poledni se sešli na náměstí Míru, odkud se vydali průvodem přes Václavské na Staroměstské náměstí. Pochodu se podle policie účastnilo zhruba 3000 lidí. Akce, kterou pod názvem Rusové proti Putinovi pořádal Pražský ruský protiválečný výbor, se obešla bez problémů.

Za 31 dní války již na Ukrajině zahynulo 136 dětí, napsala ukrajinská generální prokuratura na sociální síti Telegram. Dalších 199 dětí pak podle stejného zdroje utrpělo zranění. Tyto informace ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.